Skellefteå vs Umeå — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SkellefteåUmeå
42,0%
S35,8%
14,5%
16,0%
14,2%
SD9,2%
6,5%
7,4%
7,5%
11,7%
6,0%
4,4%
2,9%
3,8%
5,0%
10,3%
Valdeltagande 85,8%Valdeltagande 86,8%
Kommun 2026
SkellefteåUmeå
40,6%
S32,5%
19,0%
20,5%
9,9%
SD6,1%
7,0%
6,9%
8,3%
12,8%
8,0%
3,9%
1,9%
4,0%
4,8%
9,2%
Valdeltagande 83,5%Valdeltagande 84,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Skellefteå, den ljusare undre är Umeå. Skillnaden är Skellefteå minus Umeå i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,3 % 38,6 % | 49,5 % 35,3 % | 50,2 % 36,1 % | 45,3 % 34,5 % | 45,2 % 39,8 % | 42,0 % 35,8 % | +6,2 |
| M | 11,0 % 16,5 % | 14,3 % 20,9 % | 10,7 % 16,5 % | 11,9 % 15,4 % | 13,3 % 14,9 % | 14,5 % 16,0 % | -1,5 |
| V | 8,9 % 8,6 % | 9,5 % 11,1 % | 9,3 % 12,3 % | 9,8 % 15,7 % | 6,7 % 10,6 % | 7,5 % 11,7 % | -4,2 |
| SD | 1,4 % 0,9 % | 2,9 % 2,3 % | 7,8 % 5,7 % | 11,7 % 8,6 % | 15,3 % 10,8 % | 14,2 % 9,2 % | +5,0 |
| C | 10,1 % 10,5 % | 6,0 % 6,8 % | 5,8 % 5,5 % | 8,8 % 9,5 % | 7,4 % 7,9 % | 6,5 % 7,4 % | -0,9 |
| MP | 4,3 % 9,1 % | 5,8 % 10,5 % | 5,3 % 8,1 % | 3,0 % 5,5 % | 4,0 % 7,6 % | 5,0 % 10,3 % | -5,2 |
| L | 6,0 % 6,9 % | 5,7 % 6,6 % | 3,8 % 4,9 % | 3,4 % 4,7 % | 2,6 % 3,6 % | 2,9 % 3,8 % | -0,9 |
| KD | 6,3 % 5,6 % | 5,3 % 4,8 % | 4,0 % 3,8 % | 4,9 % 4,5 % | 4,4 % 3,6 % | 6,0 % 4,4 % | +1,6 |
| FI | — — | — — | 2,4 % 6,0 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 1,8 % 3,3 % | 0,9 % 1,8 % | 0,8 % 0,9 % | 1,2 % 1,7 % | 1,0 % 1,1 % | 1,3 % 1,4 % | -0,1 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S42,0%35,8%+6,2pp
SD14,2%9,2%+5,0ppValdeltagande: Skellefteå 85,8% · Umeå 86,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

