Hoppa till innehållet

Skellefteå vs Vindeln — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

SkellefteåVindeln
42,0%
S
30,8%
14,5%
M
18,5%
14,2%
SD
18,2%
6,5%
C
9,1%
7,5%
V
5,8%
6,0%
KD
8,1%
2,9%
L
3,4%
5,0%
MP
4,4%
Valdeltagande 85,8%Valdeltagande 83,7%

Kommun 2026

SkellefteåVindeln
40,6%
S
32,0%
19,0%
M
33,7%
9,9%
SD
7,3%
7,0%
C
14,9%
8,3%
V
0,0%
8,0%
KD
6,8%
1,9%
L
0,6%
4,8%
MP
4,4%
Valdeltagande 83,5%Valdeltagande 80,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Skellefteå, den ljusare undre är Vindeln. Skillnaden är Skellefteå minus Vindeln i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
50,3 %
39,2 %
49,5 %
41,1 %
50,2 %
39,9 %
45,3 %
32,4 %
45,2 %
34,0 %
42,0 %
30,8 %
+11,2
SD
1,4 %
1,2 %
2,9 %
3,2 %
7,8 %
9,7 %
11,7 %
16,0 %
15,3 %
21,7 %
14,2 %
18,2 %
-4,1
M
11,0 %
16,4 %
14,3 %
20,3 %
10,7 %
15,3 %
11,9 %
14,8 %
13,3 %
16,6 %
14,5 %
18,5 %
-4,0
C
10,1 %
19,4 %
6,0 %
13,0 %
5,8 %
11,0 %
8,8 %
14,6 %
7,4 %
9,6 %
6,5 %
9,1 %
-2,6
V
8,9 %
4,7 %
9,5 %
5,8 %
9,3 %
7,9 %
9,8 %
8,1 %
6,7 %
5,3 %
7,5 %
5,8 %
+1,7
KD
6,3 %
8,5 %
5,3 %
6,7 %
4,0 %
6,0 %
4,9 %
7,3 %
4,4 %
6,3 %
6,0 %
8,1 %
-2,0
L
6,0 %
5,9 %
5,7 %
5,8 %
3,8 %
3,7 %
3,4 %
2,7 %
2,6 %
2,5 %
2,9 %
3,4 %
-0,5
MP
4,3 %
2,4 %
5,8 %
3,1 %
5,3 %
3,0 %
3,0 %
2,0 %
4,0 %
2,9 %
5,0 %
4,4 %
+0,7
FI
—
—
—
—
2,4 %
1,9 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
1,8 %
2,3 %
0,9 %
1,0 %
0,8 %
1,6 %
1,2 %
1,9 %
1,0 %
1,1 %
1,3 %
1,8 %
-0,5

Största skillnader — Riksdag 2026

S42,0%30,8%+11,2pp
M14,5%18,5%-4,0pp
SD14,2%18,2%-4,1pp
C6,5%9,1%-2,6pp
KD6,0%8,1%-2,0pp

Valdeltagande: Skellefteå 85,8% · Vindeln 83,7%

Data: ValmyndighetenUppdaterad