Skövde vs Tibro — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SkövdeTibro
27,8%
S28,9%
21,5%
18,2%
18,6%
SD22,6%
6,8%
6,1%
6,5%
5,4%
8,0%
9,2%
4,6%
5,0%
4,4%
2,8%
Valdeltagande 86,0%Valdeltagande 84,5%
Kommun 2026
SkövdeTibro
25,3%
S33,3%
20,9%
18,3%
15,2%
SD22,4%
7,9%
7,0%
6,5%
5,1%
5,6%
8,7%
3,0%
4,3%
3,5%
0,9%
Valdeltagande 84,3%Valdeltagande 82,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Skövde, den ljusare undre är Tibro. Skillnaden är Skövde minus Tibro i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,5 % 40,3 % | 31,0 % 36,4 % | 32,8 % 37,1 % | 28,8 % 31,2 % | 31,2 % 31,7 % | 27,8 % 28,9 % | -1,1 |
| M | 25,4 % 19,7 % | 30,3 % 23,4 % | 23,7 % 16,9 % | 20,9 % 16,3 % | 20,9 % 16,3 % | 21,5 % 18,2 % | +3,3 |
| SD | 3,0 % 3,3 % | 5,3 % 6,4 % | 12,7 % 16,8 % | 16,9 % 21,1 % | 20,8 % 25,6 % | 18,6 % 22,6 % | -4,0 |
| KD | 7,4 % 10,3 % | 6,3 % 10,0 % | 5,0 % 7,0 % | 8,0 % 9,7 % | 7,0 % 8,6 % | 8,0 % 9,2 % | -1,2 |
| C | 8,8 % 9,8 % | 7,5 % 7,3 % | 7,4 % 7,3 % | 8,8 % 8,3 % | 6,5 % 6,3 % | 6,8 % 6,1 % | +0,7 |
| L | 6,7 % 7,0 % | 7,3 % 7,2 % | 5,5 % 4,7 % | 5,6 % 5,5 % | 4,0 % 4,3 % | 4,6 % 5,0 % | -0,4 |
| V | 5,0 % 4,6 % | 4,7 % 4,3 % | 4,0 % 3,6 % | 5,6 % 4,6 % | 4,7 % 3,7 % | 6,5 % 5,4 % | +1,1 |
| MP | 4,0 % 2,9 % | 6,3 % 4,4 % | 5,7 % 4,4 % | 3,4 % 2,3 % | 3,6 % 2,4 % | 4,4 % 2,8 % | +1,6 |
| ÖVR | 2,1 % 2,3 % | 1,3 % 0,6 % | 1,2 % 0,6 % | 1,8 % 1,0 % | 1,4 % 1,3 % | 1,8 % 1,9 % | -0,1 |
| FI | — — | — — | 2,0 % 1,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD18,6%22,6%-4,0ppValdeltagande: Skövde 86,0% · Tibro 84,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

