Skövde vs Tidaholm — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SkövdeTidaholm
27,8%
S33,0%
21,5%
14,7%
18,6%
SD24,3%
6,8%
4,6%
6,5%
4,2%
8,0%
9,6%
4,6%
4,3%
4,4%
3,4%
Valdeltagande 86,0%Valdeltagande 86,9%
Kommun 2026
SkövdeTidaholm
25,3%
S35,5%
20,9%
12,8%
15,2%
SD17,8%
7,9%
3,7%
6,5%
4,5%
5,6%
9,6%
3,0%
7,2%
3,5%
3,1%
Valdeltagande 84,3%Valdeltagande 85,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Skövde, den ljusare undre är Tidaholm. Skillnaden är Skövde minus Tidaholm i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,5 % 48,7 % | 31,0 % 43,8 % | 32,8 % 43,8 % | 28,8 % 37,8 % | 31,2 % 35,1 % | 27,8 % 33,0 % | -5,3 |
| M | 25,4 % 17,3 % | 30,3 % 22,0 % | 23,7 % 15,2 % | 20,9 % 13,5 % | 20,9 % 13,7 % | 21,5 % 14,7 % | +6,8 |
| SD | 3,0 % 3,3 % | 5,3 % 6,2 % | 12,7 % 16,7 % | 16,9 % 21,5 % | 20,8 % 27,6 % | 18,6 % 24,3 % | -5,6 |
| KD | 7,4 % 7,2 % | 6,3 % 5,2 % | 5,0 % 4,2 % | 8,0 % 7,0 % | 7,0 % 7,6 % | 8,0 % 9,6 % | -1,7 |
| C | 8,8 % 8,6 % | 7,5 % 6,8 % | 7,4 % 6,3 % | 8,8 % 7,4 % | 6,5 % 5,3 % | 6,8 % 4,6 % | +2,2 |
| L | 6,7 % 4,2 % | 7,3 % 5,0 % | 5,5 % 2,9 % | 5,6 % 3,4 % | 4,0 % 3,1 % | 4,6 % 4,3 % | +0,3 |
| V | 5,0 % 5,6 % | 4,7 % 5,4 % | 4,0 % 4,6 % | 5,6 % 5,7 % | 4,7 % 4,0 % | 6,5 % 4,2 % | +2,3 |
| MP | 4,0 % 3,0 % | 6,3 % 4,8 % | 5,7 % 4,4 % | 3,4 % 2,6 % | 3,6 % 2,6 % | 4,4 % 3,4 % | +1,0 |
| ÖVR | 2,1 % 2,0 % | 1,3 % 0,8 % | 1,2 % 0,7 % | 1,8 % 1,1 % | 1,4 % 1,1 % | 1,8 % 1,8 % | -0,0 |
| FI | — — | — — | 2,0 % 1,2 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S27,8%33,0%-5,3pp
SD18,6%24,3%-5,6ppValdeltagande: Skövde 86,0% · Tidaholm 86,9%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

