Skövde vs Töreboda — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SkövdeTöreboda
27,8%
S26,4%
21,5%
18,9%
18,6%
SD25,4%
6,8%
6,8%
6,5%
6,8%
8,0%
7,1%
4,6%
3,5%
4,4%
2,7%
Valdeltagande 86,0%Valdeltagande 84,1%
Kommun 2026
SkövdeTöreboda
25,3%
S27,1%
20,9%
32,7%
15,2%
SD16,0%
7,9%
11,6%
6,5%
7,6%
5,6%
2,6%
3,0%
2,2%
3,5%
0,0%
Valdeltagande 84,3%Valdeltagande 81,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Skövde, den ljusare undre är Töreboda. Skillnaden är Skövde minus Töreboda i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,5 % 39,9 % | 31,0 % 37,6 % | 32,8 % 35,6 % | 28,8 % 30,5 % | 31,2 % 29,9 % | 27,8 % 26,4 % | +1,3 |
| M | 25,4 % 21,2 % | 30,3 % 24,8 % | 23,7 % 18,4 % | 20,9 % 17,3 % | 20,9 % 17,3 % | 21,5 % 18,9 % | +2,6 |
| SD | 3,0 % 3,0 % | 5,3 % 6,5 % | 12,7 % 17,4 % | 16,9 % 23,1 % | 20,8 % 29,9 % | 18,6 % 25,4 % | -6,7 |
| C | 8,8 % 14,0 % | 7,5 % 11,6 % | 7,4 % 12,1 % | 8,8 % 10,9 % | 6,5 % 6,5 % | 6,8 % 6,8 % | -0,0 |
| KD | 7,4 % 6,9 % | 6,3 % 5,3 % | 5,0 % 3,9 % | 8,0 % 6,6 % | 7,0 % 5,7 % | 8,0 % 7,1 % | +0,9 |
| L | 6,7 % 4,0 % | 7,3 % 3,9 % | 5,5 % 2,6 % | 5,6 % 3,1 % | 4,0 % 2,4 % | 4,6 % 3,5 % | +1,1 |
| V | 5,0 % 5,2 % | 4,7 % 5,1 % | 4,0 % 4,1 % | 5,6 % 4,6 % | 4,7 % 3,9 % | 6,5 % 6,8 % | -0,3 |
| MP | 4,0 % 3,1 % | 6,3 % 4,3 % | 5,7 % 3,7 % | 3,4 % 2,0 % | 3,6 % 2,3 % | 4,4 % 2,7 % | +1,7 |
| ÖVR | 2,1 % 2,7 % | 1,3 % 0,9 % | 1,2 % 0,8 % | 1,8 % 1,9 % | 1,4 % 2,2 % | 1,8 % 2,4 % | -0,6 |
| FI | — — | — — | 2,0 % 1,4 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD18,6%25,4%-6,7ppValdeltagande: Skövde 86,0% · Töreboda 84,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

