Skurup vs Trelleborg — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SkurupTrelleborg
21,0%
S24,9%
23,4%
21,4%
30,8%
SD29,1%
4,8%
4,7%
5,0%
4,9%
5,5%
5,9%
4,6%
4,8%
3,4%
3,1%
Valdeltagande 85,0%Valdeltagande 84,4%
Kommun 2026
SkurupTrelleborg
19,9%
S24,6%
35,2%
20,4%
23,0%
SD23,9%
5,7%
5,5%
5,7%
4,9%
2,7%
4,6%
1,7%
4,1%
2,1%
2,6%
Valdeltagande 82,0%Valdeltagande 81,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Skurup, den ljusare undre är Trelleborg. Skillnaden är Skurup minus Trelleborg i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,2 % 39,8 % | 26,3 % 30,6 % | 28,6 % 32,8 % | 22,6 % 24,9 % | 24,0 % 26,9 % | 21,0 % 24,9 % | -3,9 |
| M | 29,0 % 23,8 % | 35,2 % 34,0 % | 23,6 % 23,9 % | 20,6 % 21,5 % | 20,1 % 20,0 % | 23,4 % 21,4 % | +2,0 |
| SD | 7,8 % 9,0 % | 13,5 % 13,8 % | 25,1 % 23,8 % | 33,3 % 30,7 % | 34,9 % 31,9 % | 30,8 % 29,1 % | +1,8 |
| C | 8,8 % 4,8 % | 7,3 % 4,0 % | 6,7 % 4,0 % | 7,2 % 5,7 % | 5,1 % 4,5 % | 4,8 % 4,7 % | +0,1 |
| L | 6,5 % 6,4 % | 6,3 % 5,8 % | 3,8 % 3,9 % | 3,8 % 4,5 % | 3,3 % 3,8 % | 4,6 % 4,8 % | -0,2 |
| KD | 4,6 % 5,9 % | 2,8 % 3,6 % | 2,3 % 2,5 % | 4,4 % 5,2 % | 5,0 % 5,7 % | 5,5 % 5,9 % | -0,4 |
| V | 2,8 % 2,6 % | 2,7 % 2,5 % | 3,4 % 2,5 % | 4,3 % 3,9 % | 3,8 % 3,6 % | 5,0 % 4,9 % | +0,1 |
| ÖVR | 2,4 % 4,9 % | 1,6 % 1,7 % | 0,9 % 1,0 % | 1,2 % 1,1 % | 1,4 % 1,3 % | 1,5 % 1,1 % | +0,4 |
| MP | 2,9 % 2,8 % | 4,2 % 3,9 % | 3,9 % 4,3 % | 2,6 % 2,5 % | 2,4 % 2,4 % | 3,4 % 3,1 % | +0,2 |
| FI | — — | — — | 1,7 % 1,4 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S21,0%24,9%-3,9ppValdeltagande: Skurup 85,0% · Trelleborg 84,4%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

