Skurup vs Ystad — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SkurupYstad
21,0%
S24,6%
23,4%
24,5%
30,8%
SD23,0%
4,8%
5,8%
5,0%
4,4%
5,5%
6,3%
4,6%
5,9%
3,4%
4,4%
Valdeltagande 85,0%Valdeltagande 86,1%
Kommun 2026
SkurupYstad
19,9%
S37,2%
35,2%
19,4%
23,0%
SD17,0%
5,7%
7,7%
5,7%
4,2%
2,7%
5,7%
1,7%
4,9%
2,1%
3,5%
Valdeltagande 82,0%Valdeltagande 84,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Skurup, den ljusare undre är Ystad. Skillnaden är Skurup minus Ystad i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 29,0 % 31,7 % | 35,2 % 37,9 % | 23,6 % 28,1 % | 20,6 % 23,4 % | 20,1 % 22,0 % | 23,4 % 24,5 % | -1,1 |
| S | 35,2 % 36,8 % | 26,3 % 28,4 % | 28,6 % 30,1 % | 22,6 % 25,4 % | 24,0 % 27,3 % | 21,0 % 24,6 % | -3,6 |
| SD | 7,8 % 4,6 % | 13,5 % 8,4 % | 25,1 % 16,8 % | 33,3 % 24,2 % | 34,9 % 27,0 % | 30,8 % 23,0 % | +7,8 |
| C | 8,8 % 6,4 % | 7,3 % 5,8 % | 6,7 % 6,2 % | 7,2 % 7,7 % | 5,1 % 4,9 % | 4,8 % 5,8 % | -0,9 |
| L | 6,5 % 6,5 % | 6,3 % 6,5 % | 3,8 % 4,7 % | 3,8 % 4,8 % | 3,3 % 4,6 % | 4,6 % 5,9 % | -1,3 |
| KD | 4,6 % 5,0 % | 2,8 % 3,5 % | 2,3 % 3,0 % | 4,4 % 5,8 % | 5,0 % 6,0 % | 5,5 % 6,3 % | -0,8 |
| MP | 2,9 % 3,3 % | 4,2 % 5,5 % | 3,9 % 5,3 % | 2,6 % 3,3 % | 2,4 % 3,6 % | 3,4 % 4,4 % | -1,1 |
| V | 2,8 % 2,7 % | 2,7 % 2,6 % | 3,4 % 2,9 % | 4,3 % 4,1 % | 3,8 % 3,6 % | 5,0 % 4,4 % | +0,6 |
| ÖVR | 2,4 % 3,0 % | 1,6 % 1,5 % | 0,9 % 0,9 % | 1,2 % 1,3 % | 1,4 % 1,1 % | 1,5 % 1,1 % | +0,4 |
| FI | — — | — — | 1,7 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S21,0%24,6%-3,6pp
SD30,8%23,0%+7,8ppValdeltagande: Skurup 85,0% · Ystad 86,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

