Söderköping vs Valdemarsvik — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SöderköpingValdemarsvik
22,6%
S26,7%
21,5%
18,3%
24,8%
SD26,4%
7,8%
6,9%
3,5%
4,8%
8,0%
8,0%
5,5%
4,8%
5,0%
2,5%
Valdeltagande 88,3%Valdeltagande 84,3%
Kommun 2026
SöderköpingValdemarsvik
18,2%
S27,4%
20,2%
25,4%
20,1%
SD13,8%
12,8%
13,3%
3,8%
5,7%
6,8%
6,1%
3,6%
0,7%
4,3%
0,9%
Valdeltagande 87,3%Valdeltagande 83,6%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Söderköping, den ljusare undre är Valdemarsvik. Skillnaden är Söderköping minus Valdemarsvik i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 30,9 % 40,2 % | 26,2 % 37,0 % | 27,0 % 35,3 % | 22,4 % 30,1 % | 24,4 % 29,8 % | 22,6 % 26,7 % | -4,1 |
| M | 28,6 % 22,9 % | 33,7 % 26,2 % | 26,0 % 20,0 % | 21,7 % 17,3 % | 21,4 % 17,1 % | 21,5 % 18,3 % | +3,2 |
| SD | 2,7 % 2,5 % | 5,0 % 6,4 % | 16,5 % 18,5 % | 21,9 % 23,3 % | 26,7 % 29,2 % | 24,8 % 26,4 % | -1,6 |
| C | 11,7 % 14,7 % | 10,0 % 11,9 % | 8,7 % 10,5 % | 10,9 % 10,6 % | 7,1 % 6,4 % | 7,8 % 6,9 % | +0,8 |
| KD | 7,6 % 6,6 % | 6,6 % 5,2 % | 5,0 % 3,5 % | 7,8 % 7,2 % | 7,1 % 7,3 % | 8,0 % 8,0 % | -0,0 |
| MP | 5,3 % 2,7 % | 7,1 % 4,4 % | 5,8 % 3,3 % | 3,5 % 2,0 % | 3,7 % 2,0 % | 5,0 % 2,5 % | +2,5 |
| L | 5,3 % 4,2 % | 5,9 % 4,2 % | 4,3 % 2,8 % | 5,0 % 2,7 % | 4,4 % 2,7 % | 5,5 % 4,8 % | +0,7 |
| V | 4,4 % 4,0 % | 4,2 % 4,1 % | 3,8 % 3,7 % | 5,5 % 5,4 % | 4,1 % 4,1 % | 3,5 % 4,8 % | -1,3 |
| ÖVR | 3,5 % 2,3 % | 1,3 % 0,6 % | 1,0 % 1,1 % | 1,3 % 1,4 % | 1,1 % 1,3 % | 1,5 % 1,6 % | -0,1 |
| FI | — — | — — | 1,9 % 1,2 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S22,6%26,7%-4,1ppValdeltagande: Söderköping 88,3% · Valdemarsvik 84,3%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

