Sollefteå vs Strömsund — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SollefteåStrömsund
30,5%
S31,9%
9,5%
17,6%
24,5%
SD25,7%
8,7%
7,0%
7,7%
6,0%
10,9%
5,0%
2,2%
2,6%
3,6%
2,4%
Valdeltagande 83,7%Valdeltagande 83,8%
Kommun 2026
SollefteåStrömsund
19,8%
S31,5%
3,8%
32,2%
11,3%
SD14,7%
32,9%
9,8%
7,8%
7,0%
3,6%
1,6%
0,3%
0,3%
1,8%
0,7%
Valdeltagande 81,2%Valdeltagande 80,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Sollefteå, den ljusare undre är Strömsund. Skillnaden är Sollefteå minus Strömsund i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 51,1 % 48,8 % | 52,3 % 50,6 % | 53,7 % 49,8 % | 35,3 % 41,1 % | 39,1 % 38,1 % | 30,5 % 31,9 % | -1,4 |
| SD | 2,2 % 1,9 % | 4,5 % 4,8 % | 12,8 % 14,1 % | 18,7 % 20,8 % | 25,1 % 27,5 % | 24,5 % 25,7 % | -1,3 |
| M | 13,0 % 13,9 % | 15,5 % 17,6 % | 10,5 % 11,5 % | 9,0 % 10,2 % | 7,4 % 12,0 % | 9,5 % 17,6 % | -8,1 |
| V | 9,1 % 10,3 % | 7,0 % 8,2 % | 6,6 % 7,2 % | 15,3 % 7,7 % | 8,3 % 5,3 % | 7,7 % 6,0 % | +1,6 |
| C | 10,5 % 14,4 % | 6,4 % 10,7 % | 6,5 % 10,2 % | 12,8 % 12,7 % | 8,8 % 6,9 % | 8,7 % 7,0 % | +1,7 |
| KD | 4,6 % 2,9 % | 2,7 % 2,1 % | 2,0 % 2,1 % | 4,3 % 4,1 % | 6,0 % 5,7 % | 10,9 % 5,0 % | +5,9 |
| MP | 3,6 % 2,2 % | 4,5 % 2,9 % | 3,1 % 2,2 % | 1,5 % 1,4 % | 2,3 % 1,9 % | 3,6 % 2,4 % | +1,2 |
| L | 4,0 % 2,7 % | 3,5 % 2,3 % | 2,1 % 1,1 % | 1,6 % 1,1 % | 1,5 % 1,5 % | 2,2 % 2,6 % | -0,3 |
| ÖVR | 1,9 % 2,8 % | 3,5 % 0,8 % | 0,9 % 0,7 % | 1,5 % 1,0 % | 1,5 % 1,2 % | 2,4 % 1,7 % | +0,7 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
Valdeltagande: Sollefteå 83,7% · Strömsund 83,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

