Sollefteå vs Sundsvall — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SollefteåSundsvall
30,5%
S33,7%
9,5%
18,3%
24,5%
SD18,1%
8,7%
6,3%
7,7%
6,7%
10,9%
6,3%
2,2%
4,3%
3,6%
4,9%
Valdeltagande 83,7%Valdeltagande 85,3%
Kommun 2026
SollefteåSundsvall
19,8%
S33,7%
3,8%
22,1%
11,3%
SD13,3%
32,9%
5,6%
7,8%
7,4%
3,6%
7,2%
0,3%
2,3%
1,8%
3,8%
Valdeltagande 81,2%Valdeltagande 83,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Sollefteå, den ljusare undre är Sundsvall. Skillnaden är Sollefteå minus Sundsvall i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 51,1 % 42,1 % | 52,3 % 38,4 % | 53,7 % 41,2 % | 35,3 % 37,7 % | 39,1 % 37,8 % | 30,5 % 33,7 % | -3,2 |
| M | 13,0 % 21,0 % | 15,5 % 26,3 % | 10,5 % 19,7 % | 9,0 % 16,6 % | 7,4 % 16,7 % | 9,5 % 18,3 % | -8,8 |
| SD | 2,2 % 2,8 % | 4,5 % 5,5 % | 12,8 % 11,7 % | 18,7 % 15,6 % | 25,1 % 20,1 % | 24,5 % 18,1 % | +6,4 |
| V | 9,1 % 6,6 % | 7,0 % 6,0 % | 6,6 % 5,6 % | 15,3 % 7,5 % | 8,3 % 5,7 % | 7,7 % 6,7 % | +1,0 |
| C | 10,5 % 8,2 % | 6,4 % 5,1 % | 6,5 % 5,3 % | 12,8 % 8,3 % | 8,8 % 6,4 % | 8,7 % 6,3 % | +2,4 |
| KD | 4,6 % 5,1 % | 2,7 % 3,9 % | 2,0 % 3,4 % | 4,3 % 5,0 % | 6,0 % 5,0 % | 10,9 % 6,3 % | +4,6 |
| L | 4,0 % 7,3 % | 3,5 % 6,7 % | 2,1 % 4,5 % | 1,6 % 4,8 % | 1,5 % 3,6 % | 2,2 % 4,3 % | -2,1 |
| MP | 3,6 % 4,5 % | 4,5 % 6,3 % | 3,1 % 5,1 % | 1,5 % 3,2 % | 2,3 % 3,8 % | 3,6 % 4,9 % | -1,3 |
| ÖVR | 1,9 % 2,4 % | 3,5 % 1,9 % | 0,9 % 0,9 % | 1,5 % 1,4 % | 1,5 % 1,1 % | 2,4 % 1,4 % | +1,0 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 2,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S30,5%33,7%-3,2pp
SD24,5%18,1%+6,4ppValdeltagande: Sollefteå 83,7% · Sundsvall 85,3%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

