Sollefteå vs Timrå — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SollefteåTimrå
30,5%
S35,7%
9,5%
15,1%
24,5%
SD24,4%
8,7%
4,7%
7,7%
5,2%
10,9%
6,8%
2,2%
3,3%
3,6%
2,8%
Valdeltagande 83,7%Valdeltagande 84,8%
Kommun 2026
SollefteåTimrå
19,8%
S33,9%
3,8%
14,3%
11,3%
SD14,5%
32,9%
4,5%
7,8%
5,0%
3,6%
4,7%
0,3%
1,4%
1,8%
2,5%
Valdeltagande 81,2%Valdeltagande 83,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Sollefteå, den ljusare undre är Timrå. Skillnaden är Sollefteå minus Timrå i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 51,1 % 53,4 % | 52,3 % 49,8 % | 53,7 % 50,3 % | 35,3 % 43,1 % | 39,1 % 41,0 % | 30,5 % 35,7 % | -5,3 |
| SD | 2,2 % 3,5 % | 4,5 % 6,0 % | 12,8 % 13,9 % | 18,7 % 19,4 % | 25,1 % 26,3 % | 24,5 % 24,4 % | +0,1 |
| M | 13,0 % 12,6 % | 15,5 % 18,5 % | 10,5 % 13,0 % | 9,0 % 11,9 % | 7,4 % 12,6 % | 9,5 % 15,1 % | -5,6 |
| V | 9,1 % 7,7 % | 7,0 % 7,3 % | 6,6 % 6,7 % | 15,3 % 8,0 % | 8,3 % 5,1 % | 7,7 % 5,2 % | +2,5 |
| C | 10,5 % 8,7 % | 6,4 % 5,5 % | 6,5 % 4,8 % | 12,8 % 6,8 % | 8,8 % 5,0 % | 8,7 % 4,7 % | +4,0 |
| KD | 4,6 % 4,4 % | 2,7 % 2,9 % | 2,0 % 2,6 % | 4,3 % 5,0 % | 6,0 % 4,9 % | 10,9 % 6,8 % | +4,1 |
| L | 4,0 % 4,6 % | 3,5 % 4,9 % | 2,1 % 3,5 % | 1,6 % 3,1 % | 1,5 % 2,2 % | 2,2 % 3,3 % | -1,1 |
| MP | 3,6 % 2,8 % | 4,5 % 3,8 % | 3,1 % 3,0 % | 1,5 % 1,9 % | 2,3 % 2,1 % | 3,6 % 2,8 % | +0,8 |
| ÖVR | 1,9 % 2,3 % | 3,5 % 1,3 % | 0,9 % 0,7 % | 1,5 % 0,9 % | 1,5 % 0,9 % | 2,4 % 1,9 % | +0,5 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 1,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S30,5%35,7%-5,3ppValdeltagande: Sollefteå 83,7% · Timrå 84,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

