Sollentuna vs Solna — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SollentunaSolna
26,3%
S28,0%
24,1%
21,8%
10,3%
SD10,3%
10,4%
9,4%
8,1%
9,9%
5,6%
4,6%
7,6%
6,6%
6,2%
7,9%
Valdeltagande 85,7%Valdeltagande 85,2%
Kommun 2026
SollentunaSolna
27,9%
S31,8%
31,0%
27,7%
8,1%
SD7,5%
7,6%
7,4%
8,0%
9,3%
5,3%
4,1%
5,8%
4,7%
5,7%
6,9%
Valdeltagande 81,7%Valdeltagande 80,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Sollentuna, den ljusare undre är Solna. Skillnaden är Sollentuna minus Solna i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 41,1 % 37,8 % | 42,2 % 38,1 % | 36,1 % 29,9 % | 28,1 % 23,7 % | 24,9 % 21,2 % | 24,1 % 21,8 % | +2,3 |
| S | 21,8 % 24,4 % | 17,8 % 20,6 % | 20,2 % 22,6 % | 20,9 % 24,0 % | 26,8 % 29,5 % | 26,3 % 28,0 % | -1,7 |
| SD | 1,3 % 1,6 % | 3,2 % 3,4 % | 7,1 % 7,7 % | 11,2 % 11,3 % | 12,9 % 12,5 % | 10,3 % 10,3 % | -0,0 |
| L | 10,8 % 10,7 % | 9,8 % 9,1 % | 8,8 % 8,1 % | 9,0 % 8,1 % | 7,7 % 6,8 % | 7,6 % 6,6 % | +1,0 |
| C | 6,0 % 5,1 % | 7,0 % 5,8 % | 5,6 % 4,9 % | 10,2 % 9,0 % | 9,4 % 8,6 % | 10,4 % 9,4 % | +0,9 |
| MP | 5,2 % 7,0 % | 7,3 % 10,0 % | 8,2 % 10,0 % | 5,3 % 6,3 % | 5,8 % 6,9 % | 6,2 % 7,9 % | -1,7 |
| V | 4,1 % 6,0 % | 3,9 % 6,1 % | 4,2 % 6,7 % | 6,5 % 9,9 % | 6,2 % 8,9 % | 8,1 % 9,9 % | -1,8 |
| KD | 7,6 % 5,1 % | 7,7 % 5,4 % | 6,4 % 4,4 % | 7,5 % 5,8 % | 4,5 % 3,8 % | 5,6 % 4,6 % | +1,0 |
| FI | — — | — — | 2,5 % 4,7 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,0 % 2,3 % | 1,3 % 1,6 % | 0,9 % 1,1 % | 1,4 % 1,8 % | 1,7 % 1,7 % | 1,4 % 1,4 % | 0,0 |
Största skillnader — Riksdag 2026
Valdeltagande: Sollentuna 85,7% · Solna 85,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

