Sollentuna vs Stockholm — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SollentunaStockholm
26,3%
S26,3%
24,1%
19,1%
10,3%
SD8,3%
10,4%
9,8%
8,1%
13,0%
5,6%
3,9%
7,6%
7,1%
6,2%
11,1%
Valdeltagande 85,7%Valdeltagande 85,8%
Kommun 2026
SollentunaStockholm
27,9%
S26,5%
31,0%
22,3%
8,1%
SD7,4%
7,6%
7,6%
8,0%
14,5%
5,3%
4,2%
5,8%
5,0%
5,7%
11,0%
Valdeltagande 81,7%Valdeltagande 83,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Sollentuna, den ljusare undre är Stockholm. Skillnaden är Sollentuna minus Stockholm i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 41,1 % 35,1 % | 42,2 % 34,3 % | 36,1 % 27,7 % | 28,1 % 21,9 % | 24,9 % 19,1 % | 24,1 % 19,1 % | +5,0 |
| S | 21,8 % 23,2 % | 17,8 % 20,9 % | 20,2 % 21,6 % | 20,9 % 23,8 % | 26,8 % 28,1 % | 26,3 % 26,3 % | -0,0 |
| V | 4,1 % 7,4 % | 3,9 % 7,4 % | 4,2 % 7,7 % | 6,5 % 13,1 % | 6,2 % 11,7 % | 8,1 % 13,0 % | -4,9 |
| SD | 1,3 % 1,6 % | 3,2 % 3,2 % | 7,1 % 6,6 % | 11,2 % 9,8 % | 12,9 % 10,7 % | 10,3 % 8,3 % | +2,0 |
| MP | 5,2 % 9,3 % | 7,3 % 12,2 % | 8,2 % 11,2 % | 5,3 % 7,7 % | 5,8 % 10,0 % | 6,2 % 11,1 % | -5,0 |
| L | 10,8 % 10,1 % | 9,8 % 8,6 % | 8,8 % 7,8 % | 9,0 % 7,8 % | 7,7 % 6,9 % | 7,6 % 7,1 % | +0,5 |
| C | 6,0 % 5,7 % | 7,0 % 6,3 % | 5,6 % 4,9 % | 10,2 % 9,1 % | 9,4 % 8,5 % | 10,4 % 9,8 % | +0,6 |
| KD | 7,6 % 5,0 % | 7,7 % 5,3 % | 6,4 % 4,3 % | 7,5 % 4,9 % | 4,5 % 3,2 % | 5,6 % 3,9 % | +1,7 |
| FI | — — | — — | 2,5 % 7,2 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,0 % 2,7 % | 1,3 % 1,8 % | 0,9 % 0,9 % | 1,4 % 1,9 % | 1,7 % 1,9 % | 1,4 % 1,2 % | +0,1 |
Största skillnader — Riksdag 2026
Valdeltagande: Sollentuna 85,7% · Stockholm 85,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

