Hoppa till innehållet

Sollentuna vs Sundbyberg — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

SollentunaSundbyberg
26,3%
S
31,3%
24,1%
M
19,1%
10,3%
SD
11,0%
10,4%
C
7,8%
8,1%
V
12,6%
5,6%
KD
4,2%
7,6%
L
5,8%
6,2%
MP
6,9%
Valdeltagande 85,7%Valdeltagande 83,2%

Kommun 2026

SollentunaSundbyberg
27,9%
S
30,7%
31,0%
M
22,7%
8,1%
SD
8,8%
7,6%
C
7,0%
8,0%
V
13,0%
5,3%
KD
4,5%
5,8%
L
5,1%
5,7%
MP
6,8%
Valdeltagande 81,7%Valdeltagande 79,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Sollentuna, den ljusare undre är Sundbyberg. Skillnaden är Sollentuna minus Sundbyberg i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
41,1 %
33,4 %
42,2 %
34,6 %
36,1 %
27,1 %
28,1 %
22,4 %
24,9 %
20,1 %
24,1 %
19,1 %
+5,0
S
21,8 %
29,8 %
17,8 %
25,9 %
20,2 %
27,7 %
20,9 %
26,6 %
26,8 %
31,3 %
26,3 %
31,3 %
-5,0
SD
1,3 %
2,1 %
3,2 %
4,4 %
7,1 %
9,2 %
11,2 %
12,2 %
12,9 %
12,7 %
10,3 %
11,0 %
-0,7
V
4,1 %
7,0 %
3,9 %
6,9 %
4,2 %
7,1 %
6,5 %
11,0 %
6,2 %
10,9 %
8,1 %
12,6 %
-4,4
L
10,8 %
9,2 %
9,8 %
7,9 %
8,8 %
6,2 %
9,0 %
7,1 %
7,7 %
5,9 %
7,6 %
5,8 %
+1,7
C
6,0 %
4,6 %
7,0 %
4,5 %
5,6 %
4,2 %
10,2 %
8,1 %
9,4 %
7,5 %
10,4 %
7,8 %
+2,6
MP
5,2 %
7,0 %
7,3 %
9,9 %
8,2 %
10,1 %
5,3 %
6,0 %
5,8 %
6,3 %
6,2 %
6,9 %
-0,7
KD
7,6 %
4,4 %
7,7 %
4,0 %
6,4 %
3,6 %
7,5 %
5,0 %
4,5 %
3,5 %
5,6 %
4,2 %
+1,5
FI
—
—
—
—
2,5 %
3,8 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
2,0 %
2,5 %
1,3 %
1,8 %
0,9 %
1,2 %
1,4 %
1,6 %
1,7 %
1,7 %
1,4 %
1,3 %
+0,1

Största skillnader — Riksdag 2026

S26,3%31,3%-5,0pp
M24,1%19,1%+5,0pp
C10,4%7,8%+2,6pp
V8,1%12,6%-4,4pp

Valdeltagande: Sollentuna 85,7% · Sundbyberg 83,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad