Sollentuna vs Täby — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SollentunaTäby
26,3%
S17,7%
24,1%
33,9%
10,3%
SD10,8%
10,4%
11,2%
8,1%
3,3%
5,6%
6,4%
7,6%
10,7%
6,2%
4,8%
Valdeltagande 85,7%Valdeltagande 88,8%
Kommun 2026
SollentunaTäby
27,9%
S16,1%
31,0%
46,6%
8,1%
SD7,6%
7,6%
8,9%
8,0%
2,4%
5,3%
4,3%
5,8%
7,9%
5,7%
5,2%
Valdeltagande 81,7%Valdeltagande 86,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Sollentuna, den ljusare undre är Täby. Skillnaden är Sollentuna minus Täby i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 41,1 % 53,8 % | 42,2 % 50,8 % | 36,1 % 45,3 % | 28,1 % 36,0 % | 24,9 % 33,9 % | 24,1 % 33,9 % | -9,8 |
| S | 21,8 % 13,8 % | 17,8 % 10,8 % | 20,2 % 12,5 % | 20,9 % 14,0 % | 26,8 % 19,8 % | 26,3 % 17,7 % | +8,6 |
| SD | 1,3 % 1,1 % | 3,2 % 2,3 % | 7,1 % 6,5 % | 11,2 % 11,4 % | 12,9 % 12,9 % | 10,3 % 10,8 % | -0,5 |
| L | 10,8 % 11,2 % | 9,8 % 11,4 % | 8,8 % 11,3 % | 9,0 % 10,7 % | 7,7 % 9,7 % | 7,6 % 10,7 % | -3,1 |
| C | 6,0 % 5,2 % | 7,0 % 7,8 % | 5,6 % 6,4 % | 10,2 % 11,0 % | 9,4 % 9,9 % | 10,4 % 11,2 % | -0,8 |
| KD | 7,6 % 7,5 % | 7,7 % 8,8 % | 6,4 % 7,0 % | 7,5 % 8,3 % | 4,5 % 5,2 % | 5,6 % 6,4 % | -0,8 |
| MP | 5,2 % 3,8 % | 7,3 % 5,2 % | 8,2 % 6,1 % | 5,3 % 4,1 % | 5,8 % 4,6 % | 6,2 % 4,8 % | +1,3 |
| V | 4,1 % 2,1 % | 3,9 % 1,9 % | 4,2 % 2,2 % | 6,5 % 3,2 % | 6,2 % 2,8 % | 8,1 % 3,3 % | +4,9 |
| FI | — — | — — | 2,5 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,0 % 1,5 % | 1,3 % 1,0 % | 0,9 % 0,8 % | 1,4 % 1,3 % | 1,7 % 1,1 % | 1,4 % 1,1 % | +0,2 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S26,3%17,7%+8,6ppValdeltagande: Sollentuna 85,7% · Täby 88,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

