Sollentuna vs Upplands Väsby — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SollentunaUpplands Väsby
26,3%
S30,6%
24,1%
20,8%
10,3%
SD17,2%
10,4%
5,5%
8,1%
10,4%
5,6%
5,4%
7,6%
4,5%
6,2%
4,0%
Valdeltagande 85,7%Valdeltagande 80,6%
Kommun 2026
SollentunaUpplands Väsby
27,9%
S27,7%
31,0%
21,1%
8,1%
SD13,4%
7,6%
5,2%
8,0%
9,5%
5,3%
3,7%
5,8%
2,7%
5,7%
4,5%
Valdeltagande 81,7%Valdeltagande 76,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Sollentuna, den ljusare undre är Upplands Väsby. Skillnaden är Sollentuna minus Upplands Väsby i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 41,1 % 34,5 % | 42,2 % 36,7 % | 36,1 % 28,4 % | 28,1 % 23,1 % | 24,9 % 20,5 % | 24,1 % 20,8 % | +3,3 |
| S | 21,8 % 30,6 % | 17,8 % 27,2 % | 20,2 % 30,3 % | 20,9 % 27,0 % | 26,8 % 30,1 % | 26,3 % 30,6 % | -4,2 |
| SD | 1,3 % 2,5 % | 3,2 % 4,8 % | 7,1 % 10,9 % | 11,2 % 18,0 % | 12,9 % 20,9 % | 10,3 % 17,2 % | -6,8 |
| L | 10,8 % 9,0 % | 9,8 % 8,3 % | 8,8 % 6,1 % | 9,0 % 5,7 % | 7,7 % 4,3 % | 7,6 % 4,5 % | +3,1 |
| V | 4,1 % 5,8 % | 3,9 % 5,2 % | 4,2 % 5,8 % | 6,5 % 8,0 % | 6,2 % 7,6 % | 8,1 % 10,4 % | -2,3 |
| C | 6,0 % 4,0 % | 7,0 % 4,0 % | 5,6 % 3,8 % | 10,2 % 6,3 % | 9,4 % 5,9 % | 10,4 % 5,5 % | +4,8 |
| MP | 5,2 % 5,2 % | 7,3 % 7,0 % | 8,2 % 6,8 % | 5,3 % 3,9 % | 5,8 % 3,6 % | 6,2 % 4,0 % | +2,2 |
| KD | 7,6 % 6,3 % | 7,7 % 5,5 % | 6,4 % 4,5 % | 7,5 % 6,7 % | 4,5 % 5,0 % | 5,6 % 5,4 % | +0,3 |
| FI | — — | — — | 2,5 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,0 % 2,1 % | 1,3 % 1,3 % | 0,9 % 1,3 % | 1,4 % 1,3 % | 1,7 % 1,9 % | 1,4 % 1,7 % | -0,4 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S26,3%30,6%-4,2pp
SD10,3%17,2%-6,8ppValdeltagande: Sollentuna 85,7% · Upplands Väsby 80,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

