Solna vs Stockholm — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SolnaStockholm
28,0%
S26,3%
21,8%
19,1%
10,3%
SD8,3%
9,4%
9,8%
9,9%
13,0%
4,6%
3,9%
6,6%
7,1%
7,9%
11,1%
Valdeltagande 85,2%Valdeltagande 85,8%
Kommun 2026
SolnaStockholm
31,8%
S26,5%
27,7%
22,3%
7,5%
SD7,4%
7,4%
7,6%
9,3%
14,5%
4,1%
4,2%
4,7%
5,0%
6,9%
11,0%
Valdeltagande 80,3%Valdeltagande 83,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Solna, den ljusare undre är Stockholm. Skillnaden är Solna minus Stockholm i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 37,8 % 35,1 % | 38,1 % 34,3 % | 29,9 % 27,7 % | 23,7 % 21,9 % | 21,2 % 19,1 % | 21,8 % 19,1 % | +2,7 |
| S | 24,4 % 23,2 % | 20,6 % 20,9 % | 22,6 % 21,6 % | 24,0 % 23,8 % | 29,5 % 28,1 % | 28,0 % 26,3 % | +1,7 |
| V | 6,0 % 7,4 % | 6,1 % 7,4 % | 6,7 % 7,7 % | 9,9 % 13,1 % | 8,9 % 11,7 % | 9,9 % 13,0 % | -3,1 |
| SD | 1,6 % 1,6 % | 3,4 % 3,2 % | 7,7 % 6,6 % | 11,3 % 9,8 % | 12,5 % 10,7 % | 10,3 % 8,3 % | +2,0 |
| MP | 7,0 % 9,3 % | 10,0 % 12,2 % | 10,0 % 11,2 % | 6,3 % 7,7 % | 6,9 % 10,0 % | 7,9 % 11,1 % | -3,2 |
| L | 10,7 % 10,1 % | 9,1 % 8,6 % | 8,1 % 7,8 % | 8,1 % 7,8 % | 6,8 % 6,9 % | 6,6 % 7,1 % | -0,5 |
| C | 5,1 % 5,7 % | 5,8 % 6,3 % | 4,9 % 4,9 % | 9,0 % 9,1 % | 8,6 % 8,5 % | 9,4 % 9,8 % | -0,3 |
| FI | — — | — — | 4,7 % 7,2 % | — — | — — | — — | — |
| KD | 5,1 % 5,0 % | 5,4 % 5,3 % | 4,4 % 4,3 % | 5,8 % 4,9 % | 3,8 % 3,2 % | 4,6 % 3,9 % | +0,7 |
| ÖVR | 2,3 % 2,7 % | 1,6 % 1,8 % | 1,1 % 0,9 % | 1,8 % 1,9 % | 1,7 % 1,9 % | 1,4 % 1,2 % | +0,1 |
Största skillnader — Riksdag 2026
Valdeltagande: Solna 85,2% · Stockholm 85,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

