Hoppa till innehållet

Sorsele vs Storuman — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

SorseleStoruman
29,8%
S
30,6%
14,4%
M
15,4%
22,6%
SD
21,1%
7,7%
C
6,6%
5,0%
V
5,9%
8,2%
KD
9,0%
2,4%
L
3,2%
7,5%
MP
6,1%
Valdeltagande 83,5%Valdeltagande 79,8%

Kommun 2026

SorseleStoruman
26,6%
S
22,2%
22,7%
M
11,7%
6,6%
SD
10,4%
26,9%
C
15,7%
7,7%
V
15,2%
1,4%
KD
5,1%
0,2%
L
9,6%
7,9%
MP
4,1%
Valdeltagande 78,9%Valdeltagande 77,1%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Sorsele, den ljusare undre är Storuman. Skillnaden är Sorsele minus Storuman i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
41,3 %
40,9 %
42,4 %
42,2 %
39,5 %
40,4 %
35,7 %
34,4 %
39,2 %
34,4 %
29,8 %
30,6 %
-0,8
SD
1,4 %
1,2 %
4,0 %
3,3 %
13,2 %
11,6 %
15,5 %
17,0 %
21,8 %
23,1 %
22,6 %
21,1 %
+1,5
M
12,7 %
15,7 %
15,3 %
18,2 %
11,3 %
13,1 %
11,0 %
12,1 %
11,4 %
13,1 %
14,4 %
15,4 %
-1,0
C
17,9 %
12,4 %
11,4 %
9,7 %
9,6 %
9,4 %
12,2 %
10,9 %
7,8 %
6,4 %
7,7 %
6,6 %
+1,1
V
8,1 %
8,4 %
11,9 %
8,9 %
13,5 %
10,2 %
12,8 %
10,9 %
7,3 %
7,2 %
5,0 %
5,9 %
-0,9
KD
9,3 %
9,9 %
7,5 %
7,6 %
5,9 %
6,5 %
6,9 %
7,9 %
7,1 %
8,0 %
8,2 %
9,0 %
-0,8
MP
2,9 %
2,7 %
3,3 %
3,5 %
3,0 %
3,0 %
2,0 %
2,0 %
2,3 %
3,2 %
7,5 %
6,1 %
+1,3
L
4,2 %
6,3 %
3,5 %
5,5 %
1,7 %
4,0 %
1,9 %
3,5 %
2,2 %
3,9 %
2,4 %
3,2 %
-0,8
ÖVR
2,3 %
2,6 %
0,8 %
1,1 %
0,4 %
0,5 %
2,1 %
1,3 %
1,0 %
0,8 %
2,5 %
2,0 %
+0,5
FI
—
—
—
—
1,8 %
1,2 %
—
—
—
—
—
—
—

Data: ValmyndighetenUppdaterad