Sotenäs vs Tanum — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SotenäsTanum
24,0%
S22,2%
25,1%
22,8%
20,9%
SD21,1%
5,5%
8,8%
3,4%
4,1%
8,3%
7,8%
7,5%
6,1%
4,2%
5,5%
Valdeltagande 87,7%Valdeltagande 86,3%
Kommun 2026
SotenäsTanum
25,1%
S23,8%
34,0%
29,7%
8,5%
SD13,0%
4,3%
14,3%
3,1%
3,9%
2,6%
6,1%
6,7%
4,2%
3,7%
4,8%
Valdeltagande 85,5%Valdeltagande 83,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Sotenäs, den ljusare undre är Tanum. Skillnaden är Sotenäs minus Tanum i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 30,2 % 26,8 % | 39,1 % 32,6 % | 31,4 % 27,9 % | 24,7 % 22,9 % | 22,1 % 21,6 % | 25,1 % 22,8 % | +2,3 |
| S | 31,7 % 25,3 % | 27,2 % 22,0 % | 29,1 % 23,4 % | 24,9 % 22,7 % | 27,9 % 24,4 % | 24,0 % 22,2 % | +1,8 |
| SD | 2,1 % 2,2 % | 4,2 % 4,3 % | 12,4 % 11,8 % | 20,5 % 19,5 % | 24,2 % 24,1 % | 20,9 % 21,1 % | -0,3 |
| C | 6,4 % 19,0 % | 4,6 % 15,3 % | 5,2 % 13,4 % | 7,9 % 12,4 % | 5,6 % 8,4 % | 5,5 % 8,8 % | -3,3 |
| L | 10,3 % 8,7 % | 8,2 % 9,2 % | 6,6 % 6,7 % | 5,3 % 5,5 % | 5,5 % 4,4 % | 7,5 % 6,1 % | +1,4 |
| KD | 9,7 % 7,1 % | 8,0 % 5,8 % | 5,4 % 3,8 % | 8,1 % 6,7 % | 7,6 % 7,4 % | 8,3 % 7,8 % | +0,5 |
| MP | 3,3 % 4,7 % | 4,3 % 6,3 % | 3,7 % 5,2 % | 2,6 % 3,5 % | 3,2 % 4,5 % | 4,2 % 5,5 % | -1,3 |
| V | 3,7 % 3,5 % | 3,8 % 3,4 % | 3,9 % 4,0 % | 4,8 % 5,0 % | 3,0 % 4,1 % | 3,4 % 4,1 % | -0,7 |
| FI | — — | — — | 1,7 % 3,2 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,7 % 2,7 % | 0,7 % 1,0 % | 0,4 % 0,8 % | 1,1 % 1,8 % | 0,9 % 1,1 % | 1,1 % 1,5 % | -0,4 |
Största skillnader — Riksdag 2026
Valdeltagande: Sotenäs 87,7% · Tanum 86,3%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

