Staffanstorp vs Svedala — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
StaffanstorpSvedala
23,6%
S21,5%
28,6%
24,8%
20,2%
SD28,6%
6,8%
5,4%
4,4%
3,8%
5,1%
5,7%
5,8%
5,2%
4,6%
3,8%
Valdeltagande 88,5%Valdeltagande 88,9%
Kommun 2026
StaffanstorpSvedala
21,8%
S20,0%
52,8%
26,9%
7,7%
SD25,4%
3,7%
4,4%
3,5%
2,4%
1,8%
3,8%
4,0%
3,3%
4,3%
3,8%
Valdeltagande 86,7%Valdeltagande 87,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Staffanstorp, den ljusare undre är Svedala. Skillnaden är Staffanstorp minus Svedala i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 36,0 % 30,4 % | 42,5 % 39,5 % | 31,1 % 26,9 % | 27,8 % 22,6 % | 26,9 % 22,0 % | 28,6 % 24,8 % | +3,7 |
| S | 32,0 % 36,4 % | 22,4 % 24,2 % | 25,4 % 26,6 % | 22,1 % 21,9 % | 26,3 % 24,8 % | 23,6 % 21,5 % | +2,1 |
| SD | 5,2 % 9,3 % | 8,7 % 13,3 % | 17,3 % 24,1 % | 22,9 % 31,5 % | 23,2 % 32,7 % | 20,2 % 28,6 % | -8,4 |
| L | 8,5 % 8,2 % | 8,1 % 7,3 % | 6,3 % 5,4 % | 6,4 % 5,3 % | 5,4 % 3,5 % | 5,8 % 5,2 % | +0,6 |
| C | 5,2 % 4,6 % | 5,1 % 4,0 % | 5,4 % 4,4 % | 7,6 % 6,0 % | 6,2 % 4,8 % | 6,8 % 5,4 % | +1,4 |
| MP | 3,3 % 2,7 % | 5,1 % 4,6 % | 5,9 % 5,1 % | 3,8 % 3,0 % | 3,5 % 2,8 % | 4,6 % 3,8 % | +0,8 |
| KD | 4,3 % 3,9 % | 3,8 % 3,2 % | 3,4 % 2,9 % | 5,1 % 5,3 % | 4,5 % 5,4 % | 5,1 % 5,7 % | -0,6 |
| V | 2,2 % 2,2 % | 2,1 % 2,2 % | 2,4 % 2,1 % | 3,1 % 3,2 % | 3,2 % 3,0 % | 4,4 % 3,8 % | +0,6 |
| ÖVR | 3,3 % 2,4 % | 2,3 % 1,7 % | 1,1 % 1,1 % | 1,2 % 1,3 % | 0,9 % 0,9 % | 1,0 % 1,2 % | -0,1 |
| FI | — — | — — | 1,7 % 1,5 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S23,6%21,5%+2,1pp
SD20,2%28,6%-8,4ppValdeltagande: Staffanstorp 88,5% · Svedala 88,9%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

