Stenungsund vs Tjörn — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
StenungsundTjörn
24,1%
S21,8%
23,0%
22,3%
20,8%
SD20,4%
6,6%
6,2%
5,2%
3,6%
7,6%
10,5%
6,4%
8,8%
4,9%
5,2%
Valdeltagande 88,2%Valdeltagande 89,3%
Kommun 2026
StenungsundTjörn
21,1%
S22,0%
22,7%
19,7%
16,7%
SD10,5%
6,2%
3,6%
5,9%
3,2%
5,5%
10,2%
4,0%
15,1%
4,4%
5,3%
Valdeltagande 86,1%Valdeltagande 87,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Stenungsund, den ljusare undre är Tjörn. Skillnaden är Stenungsund minus Tjörn i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 27,8 % 29,5 % | 36,1 % 36,1 % | 28,5 % 28,9 % | 23,8 % 21,6 % | 22,1 % 19,9 % | 23,0 % 22,3 % | +0,7 |
| S | 31,4 % 24,8 % | 25,8 % 20,4 % | 27,6 % 22,1 % | 25,9 % 20,6 % | 27,8 % 25,4 % | 24,1 % 21,8 % | +2,3 |
| SD | 2,6 % 2,0 % | 4,8 % 5,0 % | 13,8 % 14,2 % | 19,3 % 20,8 % | 23,8 % 24,3 % | 20,8 % 20,4 % | +0,5 |
| KD | 7,3 % 15,9 % | 6,3 % 13,2 % | 4,4 % 10,1 % | 6,8 % 12,3 % | 6,0 % 9,9 % | 7,6 % 10,5 % | -2,9 |
| L | 9,0 % 11,1 % | 8,6 % 9,9 % | 6,5 % 7,5 % | 6,2 % 6,9 % | 4,9 % 6,4 % | 6,4 % 8,8 % | -2,4 |
| C | 7,4 % 6,3 % | 5,9 % 5,6 % | 5,9 % 5,5 % | 7,3 % 7,7 % | 5,8 % 5,5 % | 6,6 % 6,2 % | +0,4 |
| MP | 5,0 % 4,2 % | 7,1 % 5,9 % | 6,4 % 5,5 % | 4,1 % 3,8 % | 4,0 % 4,0 % | 4,9 % 5,2 % | -0,3 |
| V | 5,0 % 4,0 % | 4,2 % 3,0 % | 4,2 % 3,5 % | 5,4 % 5,1 % | 4,2 % 3,7 % | 5,2 % 3,6 % | +1,7 |
| ÖVR | 4,3 % 2,2 % | 1,3 % 0,9 % | 0,8 % 0,7 % | 1,1 % 1,3 % | 1,4 % 0,9 % | 1,4 % 1,3 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 2,0 % 2,1 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S24,1%21,8%+2,3ppValdeltagande: Stenungsund 88,2% · Tjörn 89,3%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

