Hoppa till innehållet

Stenungsund vs Uddevalla — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

StenungsundUddevalla
24,1%
S
29,4%
23,0%
M
18,2%
20,8%
SD
21,0%
6,6%
C
5,0%
5,2%
V
8,1%
7,6%
KD
7,0%
6,4%
L
5,1%
4,9%
MP
4,9%
Valdeltagande 88,2%Valdeltagande 85,1%

Kommun 2026

StenungsundUddevalla
21,1%
S
30,5%
22,7%
M
14,4%
16,7%
SD
19,9%
6,2%
C
4,3%
5,9%
V
7,9%
5,5%
KD
6,4%
4,0%
L
3,9%
4,4%
MP
4,8%
Valdeltagande 86,1%Valdeltagande 83,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Stenungsund, den ljusare undre är Uddevalla. Skillnaden är Stenungsund minus Uddevalla i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
31,4 %
38,9 %
25,8 %
33,4 %
27,6 %
33,8 %
25,9 %
30,3 %
27,8 %
31,0 %
24,1 %
29,4 %
-5,3
M
27,8 %
23,1 %
36,1 %
28,8 %
28,5 %
20,5 %
23,8 %
18,3 %
22,1 %
17,5 %
23,0 %
18,2 %
+4,7
SD
2,6 %
3,6 %
4,8 %
6,1 %
13,8 %
15,4 %
19,3 %
20,6 %
23,8 %
24,6 %
20,8 %
21,0 %
-0,2
L
9,0 %
7,5 %
8,6 %
6,6 %
6,5 %
4,8 %
6,2 %
4,9 %
4,9 %
3,6 %
6,4 %
5,1 %
+1,3
V
5,0 %
5,2 %
4,2 %
5,2 %
4,2 %
6,0 %
5,4 %
6,8 %
4,2 %
5,7 %
5,2 %
8,1 %
-2,9
KD
7,3 %
7,9 %
6,3 %
6,8 %
4,4 %
5,3 %
6,8 %
7,1 %
6,0 %
6,5 %
7,6 %
7,0 %
+0,5
C
7,4 %
6,1 %
5,9 %
5,0 %
5,9 %
4,8 %
7,3 %
6,6 %
5,8 %
5,0 %
6,6 %
5,0 %
+1,6
MP
5,0 %
4,7 %
7,1 %
7,0 %
6,4 %
6,0 %
4,1 %
3,9 %
4,0 %
4,0 %
4,9 %
4,9 %
0,0
ÖVR
4,3 %
3,1 %
1,3 %
1,1 %
0,8 %
0,9 %
1,1 %
1,5 %
1,4 %
2,0 %
1,4 %
1,3 %
+0,2
FI
—
—
—
—
2,0 %
2,4 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S24,1%29,4%-5,3pp
M23,0%18,2%+4,7pp
V5,2%8,1%-2,9pp

Valdeltagande: Stenungsund 88,2% · Uddevalla 85,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad