Hoppa till innehållet

Stockholm vs Sundbyberg — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

StockholmSundbyberg
26,3%
S
31,3%
19,1%
M
19,1%
8,3%
SD
11,0%
9,8%
C
7,8%
13,0%
V
12,6%
3,9%
KD
4,2%
7,1%
L
5,8%
11,1%
MP
6,9%
Valdeltagande 85,8%Valdeltagande 83,2%

Kommun 2026

StockholmSundbyberg
26,5%
S
30,7%
22,3%
M
22,7%
7,4%
SD
8,8%
7,6%
C
7,0%
14,5%
V
13,0%
4,2%
KD
4,5%
5,0%
L
5,1%
11,0%
MP
6,8%
Valdeltagande 83,0%Valdeltagande 79,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Stockholm, den ljusare undre är Sundbyberg. Skillnaden är Stockholm minus Sundbyberg i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
35,1 %
33,4 %
34,3 %
34,6 %
27,7 %
27,1 %
21,9 %
22,4 %
19,1 %
20,1 %
19,1 %
19,1 %
-0,0
S
23,2 %
29,8 %
20,9 %
25,9 %
21,6 %
27,7 %
23,8 %
26,6 %
28,1 %
31,3 %
26,3 %
31,3 %
-5,0
V
7,4 %
7,0 %
7,4 %
6,9 %
7,7 %
7,1 %
13,1 %
11,0 %
11,7 %
10,9 %
13,0 %
12,6 %
+0,5
SD
1,6 %
2,1 %
3,2 %
4,4 %
6,6 %
9,2 %
9,8 %
12,2 %
10,7 %
12,7 %
8,3 %
11,0 %
-2,7
MP
9,3 %
7,0 %
12,2 %
9,9 %
11,2 %
10,1 %
7,7 %
6,0 %
10,0 %
6,3 %
11,1 %
6,9 %
+4,2
L
10,1 %
9,2 %
8,6 %
7,9 %
7,8 %
6,2 %
7,8 %
7,1 %
6,9 %
5,9 %
7,1 %
5,8 %
+1,3
C
5,7 %
4,6 %
6,3 %
4,5 %
4,9 %
4,2 %
9,1 %
8,1 %
8,5 %
7,5 %
9,8 %
7,8 %
+2,0
FI
—
—
—
—
7,2 %
3,8 %
—
—
—
—
—
—
—
KD
5,0 %
4,4 %
5,3 %
4,0 %
4,3 %
3,6 %
4,9 %
5,0 %
3,2 %
3,5 %
3,9 %
4,2 %
-0,3
ÖVR
2,7 %
2,5 %
1,8 %
1,8 %
0,9 %
1,2 %
1,9 %
1,6 %
1,9 %
1,7 %
1,2 %
1,3 %
-0,0

Största skillnader — Riksdag 2026

S26,3%31,3%-5,0pp
SD8,3%11,0%-2,7pp
MP11,1%6,9%+4,2pp

Valdeltagande: Stockholm 85,8% · Sundbyberg 83,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad