Stockholm vs Tyresö — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
StockholmTyresö
26,3%
S26,7%
19,1%
24,6%
8,3%
SD16,2%
9,8%
7,5%
13,0%
6,0%
3,9%
4,9%
7,1%
6,3%
11,1%
6,4%
Valdeltagande 85,8%Valdeltagande 86,8%
Kommun 2026
StockholmTyresö
26,5%
S29,5%
22,3%
30,8%
7,4%
SD13,8%
7,6%
4,7%
14,5%
5,7%
4,2%
3,7%
5,0%
4,5%
11,0%
6,8%
Valdeltagande 83,0%Valdeltagande 84,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Stockholm, den ljusare undre är Tyresö. Skillnaden är Stockholm minus Tyresö i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 35,1 % 38,6 % | 34,3 % 42,2 % | 27,7 % 34,5 % | 21,9 % 25,8 % | 19,1 % 23,6 % | 19,1 % 24,6 % | -5,5 |
| S | 23,2 % 26,2 % | 20,9 % 21,6 % | 21,6 % 24,0 % | 23,8 % 23,9 % | 28,1 % 29,8 % | 26,3 % 26,7 % | -0,4 |
| SD | 1,6 % 1,5 % | 3,2 % 4,1 % | 6,6 % 9,6 % | 9,8 % 16,3 % | 10,7 % 18,9 % | 8,3 % 16,2 % | -7,8 |
| V | 7,4 % 4,9 % | 7,4 % 4,0 % | 7,7 % 4,3 % | 13,1 % 6,4 % | 11,7 % 5,1 % | 13,0 % 6,0 % | +7,1 |
| MP | 9,3 % 6,0 % | 12,2 % 8,2 % | 11,2 % 8,4 % | 7,7 % 5,4 % | 10,0 % 5,3 % | 11,1 % 6,4 % | +4,7 |
| L | 10,1 % 9,3 % | 8,6 % 8,4 % | 7,8 % 6,5 % | 7,8 % 6,9 % | 6,9 % 5,5 % | 7,1 % 6,3 % | +0,8 |
| C | 5,7 % 4,9 % | 6,3 % 4,8 % | 4,9 % 4,6 % | 9,1 % 7,9 % | 8,5 % 6,6 % | 9,8 % 7,5 % | +2,3 |
| FI | — — | — — | 7,2 % 2,6 % | — — | — — | — — | — |
| KD | 5,0 % 5,9 % | 5,3 % 5,5 % | 4,3 % 4,6 % | 4,9 % 5,8 % | 3,2 % 3,9 % | 3,9 % 4,9 % | -1,0 |
| ÖVR | 2,7 % 2,6 % | 1,8 % 1,3 % | 0,9 % 1,0 % | 1,9 % 1,6 % | 1,9 % 1,2 % | 1,2 % 1,4 % | -0,2 |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD8,3%16,2%-7,8ppValdeltagande: Stockholm 85,8% · Tyresö 86,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

