Hoppa till innehållet

Strömsund vs Vilhelmina — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

StrömsundVilhelmina
31,9%
S
32,0%
17,6%
M
11,4%
25,7%
SD
22,8%
7,0%
C
6,5%
6,0%
V
6,8%
5,0%
KD
10,6%
2,6%
L
2,4%
2,4%
MP
5,4%
Valdeltagande 83,8%Valdeltagande 83,0%

Kommun 2026

StrömsundVilhelmina
31,5%
S
29,3%
32,2%
M
9,8%
14,7%
SD
10,0%
9,8%
C
16,7%
7,0%
V
6,5%
1,6%
KD
19,7%
0,3%
L
0,4%
0,7%
MP
4,3%
Valdeltagande 80,8%Valdeltagande 81,6%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Strömsund, den ljusare undre är Vilhelmina. Skillnaden är Strömsund minus Vilhelmina i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
48,8 %
47,0 %
50,6 %
51,8 %
49,8 %
45,9 %
41,1 %
37,3 %
38,1 %
35,3 %
31,9 %
32,0 %
-0,1
SD
1,9 %
1,4 %
4,8 %
4,3 %
14,1 %
12,7 %
20,8 %
16,3 %
27,5 %
25,8 %
25,7 %
22,8 %
+2,9
M
13,9 %
8,9 %
17,6 %
11,7 %
11,5 %
9,0 %
10,2 %
7,5 %
12,0 %
10,5 %
17,6 %
11,4 %
+6,2
C
14,4 %
12,9 %
10,7 %
6,7 %
10,2 %
8,0 %
12,7 %
14,2 %
6,9 %
6,5 %
7,0 %
6,5 %
+0,5
V
10,3 %
8,9 %
8,2 %
8,4 %
7,2 %
11,0 %
7,7 %
10,8 %
5,3 %
7,8 %
6,0 %
6,8 %
-0,8
KD
2,9 %
10,0 %
2,1 %
6,1 %
2,1 %
5,5 %
4,1 %
7,3 %
5,7 %
8,9 %
5,0 %
10,6 %
-5,6
L
2,7 %
6,0 %
2,3 %
4,7 %
1,1 %
2,6 %
1,1 %
1,8 %
1,5 %
1,4 %
2,6 %
2,4 %
+0,1
MP
2,2 %
2,3 %
2,9 %
2,8 %
2,2 %
2,5 %
1,4 %
1,1 %
1,9 %
2,0 %
2,4 %
5,4 %
-2,9
ÖVR
2,8 %
2,5 %
0,8 %
3,6 %
0,7 %
0,8 %
1,0 %
3,7 %
1,2 %
1,7 %
1,7 %
2,1 %
-0,4
FI
—
—
—
—
1,3 %
1,9 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M17,6%11,4%+6,2pp
SD25,7%22,8%+2,9pp
KD5,0%10,6%-5,6pp
MP2,4%5,4%-2,9pp

Valdeltagande: Strömsund 83,8% · Vilhelmina 83,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad