Hoppa till innehållet

Sundsvall vs Timrå — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

SundsvallTimrå
33,7%
S
35,7%
18,3%
M
15,1%
18,1%
SD
24,4%
6,3%
C
4,7%
6,7%
V
5,2%
6,3%
KD
6,8%
4,3%
L
3,3%
4,9%
MP
2,8%
Valdeltagande 85,3%Valdeltagande 84,8%

Kommun 2026

SundsvallTimrå
33,7%
S
33,9%
22,1%
M
14,3%
13,3%
SD
14,5%
5,6%
C
4,5%
7,4%
V
5,0%
7,2%
KD
4,7%
2,3%
L
1,4%
3,8%
MP
2,5%
Valdeltagande 83,5%Valdeltagande 83,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Sundsvall, den ljusare undre är Timrå. Skillnaden är Sundsvall minus Timrå i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
42,1 %
53,4 %
38,4 %
49,8 %
41,2 %
50,3 %
37,7 %
43,1 %
37,8 %
41,0 %
33,7 %
35,7 %
-2,0
M
21,0 %
12,6 %
26,3 %
18,5 %
19,7 %
13,0 %
16,6 %
11,9 %
16,7 %
12,6 %
18,3 %
15,1 %
+3,2
SD
2,8 %
3,5 %
5,5 %
6,0 %
11,7 %
13,9 %
15,6 %
19,4 %
20,1 %
26,3 %
18,1 %
24,4 %
-6,3
C
8,2 %
8,7 %
5,1 %
5,5 %
5,3 %
4,8 %
8,3 %
6,8 %
6,4 %
5,0 %
6,3 %
4,7 %
+1,6
V
6,6 %
7,7 %
6,0 %
7,3 %
5,6 %
6,7 %
7,5 %
8,0 %
5,7 %
5,1 %
6,7 %
5,2 %
+1,5
L
7,3 %
4,6 %
6,7 %
4,9 %
4,5 %
3,5 %
4,8 %
3,1 %
3,6 %
2,2 %
4,3 %
3,3 %
+1,0
KD
5,1 %
4,4 %
3,9 %
2,9 %
3,4 %
2,6 %
5,0 %
5,0 %
5,0 %
4,9 %
6,3 %
6,8 %
-0,4
MP
4,5 %
2,8 %
6,3 %
3,8 %
5,1 %
3,0 %
3,2 %
1,9 %
3,8 %
2,1 %
4,9 %
2,8 %
+2,1
FI
—
—
—
—
2,6 %
1,6 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
2,4 %
2,3 %
1,9 %
1,3 %
0,9 %
0,7 %
1,4 %
0,9 %
1,1 %
0,9 %
1,4 %
1,9 %
-0,6

Största skillnader — Riksdag 2026

S33,7%35,7%-2,0pp
M18,3%15,1%+3,2pp
SD18,1%24,4%-6,3pp
MP4,9%2,8%+2,1pp

Valdeltagande: Sundsvall 85,3% · Timrå 84,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad