Surahammar vs Västerås — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SurahammarVästerås
30,4%
S30,1%
16,8%
21,5%
31,0%
SD17,1%
2,9%
5,8%
5,2%
8,6%
5,5%
5,5%
3,8%
5,6%
2,7%
4,2%
Valdeltagande 83,1%Valdeltagande 83,6%
Kommun 2026
SurahammarVästerås
26,6%
S30,2%
26,5%
23,7%
20,3%
SD13,4%
3,0%
5,1%
5,5%
9,7%
2,5%
5,4%
1,3%
8,2%
0,0%
3,6%
Valdeltagande 80,5%Valdeltagande 81,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Surahammar, den ljusare undre är Västerås. Skillnaden är Surahammar minus Västerås i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 54,0 % 35,9 % | 49,1 % 32,6 % | 45,4 % 32,5 % | 36,4 % 29,1 % | 34,7 % 30,9 % | 30,4 % 30,1 % | +0,3 |
| SD | 2,5 % 2,2 % | 7,0 % 5,9 % | 18,4 % 12,9 % | 27,5 % 17,5 % | 33,7 % 19,9 % | 31,0 % 17,1 % | +13,9 |
| M | 14,3 % 26,7 % | 19,4 % 30,4 % | 13,6 % 24,8 % | 13,0 % 22,2 % | 13,9 % 22,1 % | 16,8 % 21,5 % | -4,8 |
| L | 5,9 % 10,1 % | 5,7 % 8,8 % | 3,4 % 6,5 % | 3,4 % 6,8 % | 2,5 % 5,1 % | 3,8 % 5,6 % | -1,8 |
| V | 8,4 % 5,3 % | 7,9 % 4,8 % | 7,2 % 5,1 % | 8,2 % 7,2 % | 5,0 % 6,4 % | 5,2 % 8,6 % | -3,4 |
| MP | 3,1 % 4,9 % | 4,1 % 6,4 % | 3,4 % 5,9 % | 1,9 % 3,4 % | 1,9 % 3,6 % | 2,7 % 4,2 % | -1,5 |
| C | 4,8 % 5,3 % | 2,8 % 4,3 % | 3,7 % 4,5 % | 4,0 % 6,3 % | 2,8 % 5,8 % | 2,9 % 5,8 % | -2,9 |
| KD | 4,2 % 6,0 % | 2,9 % 5,1 % | 2,3 % 4,5 % | 4,2 % 6,2 % | 4,4 % 4,7 % | 5,5 % 5,5 % | +0,1 |
| ÖVR | 2,8 % 3,5 % | 1,1 % 1,6 % | 1,1 % 1,0 % | 1,5 % 1,3 % | 1,0 % 1,3 % | 1,6 % 1,6 % | -0,0 |
| FI | — — | — — | 1,5 % 2,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD31,0%17,1%+13,9ppValdeltagande: Surahammar 83,1% · Västerås 83,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

