Svedala vs Trelleborg — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SvedalaTrelleborg
21,5%
S24,9%
24,8%
21,4%
28,6%
SD29,1%
5,4%
4,7%
3,8%
4,9%
5,7%
5,9%
5,2%
4,8%
3,8%
3,1%
Valdeltagande 88,9%Valdeltagande 84,4%
Kommun 2026
SvedalaTrelleborg
20,0%
S24,6%
26,9%
20,4%
25,4%
SD23,9%
4,4%
5,5%
2,4%
4,9%
3,8%
4,6%
3,3%
4,1%
3,8%
2,6%
Valdeltagande 87,0%Valdeltagande 81,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Svedala, den ljusare undre är Trelleborg. Skillnaden är Svedala minus Trelleborg i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,4 % 39,8 % | 24,2 % 30,6 % | 26,6 % 32,8 % | 21,9 % 24,9 % | 24,8 % 26,9 % | 21,5 % 24,9 % | -3,4 |
| M | 30,4 % 23,8 % | 39,5 % 34,0 % | 26,9 % 23,9 % | 22,6 % 21,5 % | 22,0 % 20,0 % | 24,8 % 21,4 % | +3,4 |
| SD | 9,3 % 9,0 % | 13,3 % 13,8 % | 24,1 % 23,8 % | 31,5 % 30,7 % | 32,7 % 31,9 % | 28,6 % 29,1 % | -0,5 |
| L | 8,2 % 6,4 % | 7,3 % 5,8 % | 5,4 % 3,9 % | 5,3 % 4,5 % | 3,5 % 3,8 % | 5,2 % 4,8 % | +0,3 |
| C | 4,6 % 4,8 % | 4,0 % 4,0 % | 4,4 % 4,0 % | 6,0 % 5,7 % | 4,8 % 4,5 % | 5,4 % 4,7 % | +0,6 |
| KD | 3,9 % 5,9 % | 3,2 % 3,6 % | 2,9 % 2,5 % | 5,3 % 5,2 % | 5,4 % 5,7 % | 5,7 % 5,9 % | -0,2 |
| MP | 2,7 % 2,8 % | 4,6 % 3,9 % | 5,1 % 4,3 % | 3,0 % 2,5 % | 2,8 % 2,4 % | 3,8 % 3,1 % | +0,6 |
| ÖVR | 2,4 % 4,9 % | 1,7 % 1,7 % | 1,1 % 1,0 % | 1,3 % 1,1 % | 0,9 % 1,3 % | 1,2 % 1,1 % | +0,1 |
| V | 2,2 % 2,6 % | 2,2 % 2,5 % | 2,1 % 2,5 % | 3,2 % 3,9 % | 3,0 % 3,6 % | 3,8 % 4,9 % | -1,1 |
| FI | — — | — — | 1,5 % 1,4 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S21,5%24,9%-3,4ppValdeltagande: Svedala 88,9% · Trelleborg 84,4%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

