Hoppa till innehållet

Svedala vs Vellinge — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

SvedalaVellinge
21,5%
S
11,6%
24,8%
M
36,8%
28,6%
SD
21,2%
5,4%
C
7,9%
3,8%
V
1,4%
5,7%
KD
7,4%
5,2%
L
9,7%
3,8%
MP
3,1%
Valdeltagande 88,9%Valdeltagande 91,1%

Kommun 2026

SvedalaVellinge
20,0%
S
9,6%
26,9%
M
46,7%
25,4%
SD
14,8%
4,4%
C
4,3%
2,4%
V
0,7%
3,8%
KD
5,6%
3,3%
L
11,2%
3,8%
MP
4,8%
Valdeltagande 87,0%Valdeltagande 90,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Svedala, den ljusare undre är Vellinge. Skillnaden är Svedala minus Vellinge i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
30,4 %
55,9 %
39,5 %
59,1 %
26,9 %
48,5 %
22,6 %
39,6 %
22,0 %
35,7 %
24,8 %
36,8 %
-11,9
S
36,4 %
16,8 %
24,2 %
9,4 %
26,6 %
12,0 %
21,9 %
10,6 %
24,8 %
14,8 %
21,5 %
11,6 %
+9,9
SD
9,3 %
4,2 %
13,3 %
7,0 %
24,1 %
16,5 %
31,5 %
23,6 %
32,7 %
25,3 %
28,6 %
21,2 %
+7,4
L
8,2 %
8,8 %
7,3 %
8,7 %
5,4 %
7,9 %
5,3 %
7,3 %
3,5 %
7,6 %
5,2 %
9,7 %
-4,6
C
4,6 %
3,6 %
4,0 %
4,3 %
4,4 %
4,3 %
6,0 %
7,2 %
4,8 %
6,1 %
5,4 %
7,9 %
-2,5
KD
3,9 %
5,6 %
3,2 %
6,2 %
2,9 %
4,6 %
5,3 %
7,5 %
5,4 %
6,3 %
5,7 %
7,4 %
-1,6
MP
2,7 %
1,9 %
4,6 %
3,2 %
5,1 %
3,6 %
3,0 %
2,2 %
2,8 %
2,2 %
3,8 %
3,1 %
+0,7
V
2,2 %
1,1 %
2,2 %
0,9 %
2,1 %
1,0 %
3,2 %
1,3 %
3,0 %
1,3 %
3,8 %
1,4 %
+2,4
ÖVR
2,4 %
2,0 %
1,7 %
1,4 %
1,1 %
0,5 %
1,3 %
0,8 %
0,9 %
0,7 %
1,2 %
0,9 %
+0,3
FI
—
—
—
—
1,5 %
1,1 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S21,5%11,6%+9,9pp
M24,8%36,8%-11,9pp
SD28,6%21,2%+7,4pp
C5,4%7,9%-2,5pp
V3,8%1,4%+2,4pp
L5,2%9,7%-4,6pp

Valdeltagande: Svedala 88,9% · Vellinge 91,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad