Svenljunga vs Tranemo — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SvenljungaTranemo
22,3%
S27,5%
19,6%
19,3%
27,7%
SD21,3%
6,4%
8,7%
4,4%
6,1%
8,8%
8,1%
6,0%
3,8%
3,1%
3,5%
Valdeltagande 84,0%Valdeltagande 84,7%
Kommun 2026
SvenljungaTranemo
22,5%
S29,4%
21,9%
20,7%
19,6%
SD15,9%
8,6%
20,2%
3,9%
4,7%
6,3%
4,7%
3,7%
1,1%
2,7%
3,3%
Valdeltagande 80,3%Valdeltagande 81,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Svenljunga, den ljusare undre är Tranemo. Skillnaden är Svenljunga minus Tranemo i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,2 % 36,1 % | 29,3 % 32,0 % | 30,2 % 33,3 % | 25,8 % 29,9 % | 25,4 % 30,0 % | 22,3 % 27,5 % | -5,2 |
| SD | 2,9 % 3,9 % | 7,9 % 6,9 % | 19,0 % 15,4 % | 25,6 % 19,8 % | 31,7 % 24,3 % | 27,7 % 21,3 % | +6,4 |
| M | 24,0 % 21,2 % | 29,0 % 26,7 % | 21,3 % 20,4 % | 17,4 % 17,9 % | 17,6 % 19,1 % | 19,6 % 19,3 % | +0,3 |
| C | 16,3 % 17,6 % | 14,1 % 14,1 % | 11,4 % 13,2 % | 11,9 % 14,0 % | 6,7 % 8,7 % | 6,4 % 8,7 % | -2,4 |
| KD | 7,7 % 6,5 % | 5,2 % 5,5 % | 4,2 % 4,1 % | 6,8 % 6,2 % | 7,9 % 6,5 % | 8,8 % 8,1 % | +0,7 |
| L | 6,3 % 5,8 % | 6,5 % 5,9 % | 4,0 % 3,5 % | 4,3 % 3,8 % | 3,1 % 2,9 % | 6,0 % 3,8 % | +2,1 |
| V | 2,6 % 3,5 % | 3,1 % 3,1 % | 3,3 % 3,2 % | 4,1 % 4,5 % | 3,7 % 4,1 % | 4,4 % 6,1 % | -1,7 |
| MP | 2,2 % 3,1 % | 3,8 % 4,9 % | 3,5 % 4,5 % | 2,1 % 2,7 % | 2,7 % 3,0 % | 3,1 % 3,5 % | -0,4 |
| ÖVR | 4,0 % 2,4 % | 1,0 % 0,9 % | 1,8 % 0,8 % | 2,0 % 1,1 % | 1,1 % 1,4 % | 1,9 % 1,7 % | +0,2 |
| FI | — — | — — | 1,4 % 1,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S22,3%27,5%-5,2pp
SD27,7%21,3%+6,4ppValdeltagande: Svenljunga 84,0% · Tranemo 84,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

