Hoppa till innehållet

Täby vs Vallentuna — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

TäbyVallentuna
17,7%
S
21,8%
33,9%
M
26,4%
10,8%
SD
18,1%
11,2%
C
8,3%
3,3%
V
4,2%
6,4%
KD
6,5%
10,7%
L
7,0%
4,8%
MP
6,0%
Valdeltagande 88,8%Valdeltagande 87,8%

Kommun 2026

TäbyVallentuna
16,1%
S
19,9%
46,6%
M
33,9%
7,6%
SD
14,1%
8,9%
C
9,5%
2,4%
V
4,0%
4,3%
KD
5,5%
7,9%
L
4,7%
5,2%
MP
6,7%
Valdeltagande 86,5%Valdeltagande 84,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Täby, den ljusare undre är Vallentuna. Skillnaden är Täby minus Vallentuna i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
53,8 %
42,1 %
50,8 %
44,5 %
45,3 %
36,3 %
36,0 %
28,3 %
33,9 %
26,0 %
33,9 %
26,4 %
+7,5
S
13,8 %
20,9 %
10,8 %
16,9 %
12,5 %
19,6 %
14,0 %
18,9 %
19,8 %
24,1 %
17,7 %
21,8 %
-4,1
SD
1,1 %
1,8 %
2,3 %
4,0 %
6,5 %
10,3 %
11,4 %
16,6 %
12,9 %
20,7 %
10,8 %
18,1 %
-7,3
L
11,2 %
8,8 %
11,4 %
8,7 %
11,3 %
7,0 %
10,7 %
7,7 %
9,7 %
6,0 %
10,7 %
7,0 %
+3,7
C
5,2 %
7,5 %
7,8 %
7,3 %
6,4 %
6,8 %
11,0 %
10,1 %
9,9 %
7,9 %
11,2 %
8,3 %
+3,0
KD
7,5 %
7,1 %
8,8 %
6,5 %
7,0 %
4,9 %
8,3 %
7,6 %
5,2 %
5,2 %
6,4 %
6,5 %
-0,2
MP
3,8 %
6,1 %
5,2 %
7,7 %
6,1 %
8,3 %
4,1 %
4,8 %
4,6 %
5,2 %
4,8 %
6,0 %
-1,1
V
2,1 %
3,4 %
1,9 %
3,0 %
2,2 %
3,2 %
3,2 %
4,5 %
2,8 %
3,7 %
3,3 %
4,2 %
-0,9
ÖVR
1,5 %
2,3 %
1,0 %
1,4 %
0,8 %
1,2 %
1,3 %
1,4 %
1,1 %
1,2 %
1,1 %
1,6 %
-0,5
FI
—
—
—
—
1,9 %
2,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S17,7%21,8%-4,1pp
M33,9%26,4%+7,5pp
SD10,8%18,1%-7,3pp
C11,2%8,3%+3,0pp
L10,7%7,0%+3,7pp

Valdeltagande: Täby 88,8% · Vallentuna 87,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad