Hoppa till innehållet

Tibro vs Töreboda — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

TibroTöreboda
28,9%
S
26,4%
18,2%
M
18,9%
22,6%
SD
25,4%
6,1%
C
6,8%
5,4%
V
6,8%
9,2%
KD
7,1%
5,0%
L
3,5%
2,8%
MP
2,7%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 84,1%

Kommun 2026

TibroTöreboda
33,3%
S
27,1%
18,3%
M
32,7%
22,4%
SD
16,0%
7,0%
C
11,6%
5,1%
V
7,6%
8,7%
KD
2,6%
4,3%
L
2,2%
0,9%
MP
0,0%
Valdeltagande 82,9%Valdeltagande 81,3%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Tibro, den ljusare undre är Töreboda. Skillnaden är Tibro minus Töreboda i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
40,3 %
39,9 %
36,4 %
37,6 %
37,1 %
35,6 %
31,2 %
30,5 %
31,7 %
29,9 %
28,9 %
26,4 %
+2,5
SD
3,3 %
3,0 %
6,4 %
6,5 %
16,8 %
17,4 %
21,1 %
23,1 %
25,6 %
29,9 %
22,6 %
25,4 %
-2,8
M
19,7 %
21,2 %
23,4 %
24,8 %
16,9 %
18,4 %
16,3 %
17,3 %
16,3 %
17,3 %
18,2 %
18,9 %
-0,7
C
9,8 %
14,0 %
7,3 %
11,6 %
7,3 %
12,1 %
8,3 %
10,9 %
6,3 %
6,5 %
6,1 %
6,8 %
-0,7
KD
10,3 %
6,9 %
10,0 %
5,3 %
7,0 %
3,9 %
9,7 %
6,6 %
8,6 %
5,7 %
9,2 %
7,1 %
+2,1
L
7,0 %
4,0 %
7,2 %
3,9 %
4,7 %
2,6 %
5,5 %
3,1 %
4,3 %
2,4 %
5,0 %
3,5 %
+1,5
V
4,6 %
5,2 %
4,3 %
5,1 %
3,6 %
4,1 %
4,6 %
4,6 %
3,7 %
3,9 %
5,4 %
6,8 %
-1,4
MP
2,9 %
3,1 %
4,4 %
4,3 %
4,4 %
3,7 %
2,3 %
2,0 %
2,4 %
2,3 %
2,8 %
2,7 %
+0,1
ÖVR
2,3 %
2,7 %
0,6 %
0,9 %
0,6 %
0,8 %
1,0 %
1,9 %
1,3 %
2,2 %
1,9 %
2,4 %
-0,6
FI
—
—
—
—
1,6 %
1,4 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S28,9%26,4%+2,5pp
SD22,6%25,4%-2,8pp
KD9,2%7,1%+2,1pp

Valdeltagande: Tibro 84,5% · Töreboda 84,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad