Tingsryd vs Växjö — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
TingsrydVäxjö
25,1%
S29,1%
19,1%
21,7%
27,5%
SD15,6%
6,6%
6,3%
4,8%
9,0%
8,8%
6,6%
3,9%
4,8%
2,8%
5,5%
Valdeltagande 84,8%Valdeltagande 87,2%
Kommun 2026
TingsrydVäxjö
28,2%
S32,1%
22,5%
27,1%
18,2%
SD11,1%
14,1%
5,0%
4,7%
10,1%
7,5%
5,7%
0,9%
3,4%
2,1%
4,5%
Valdeltagande 80,6%Valdeltagande 85,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Tingsryd, den ljusare undre är Växjö. Skillnaden är Tingsryd minus Växjö i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,7 % 33,9 % | 29,4 % 28,8 % | 31,2 % 31,3 % | 27,3 % 30,0 % | 27,3 % 32,5 % | 25,1 % 29,1 % | -4,0 |
| SD | 3,9 % 2,8 % | 7,3 % 5,1 % | 20,4 % 12,2 % | 27,1 % 15,4 % | 32,8 % 17,9 % | 27,5 % 15,6 % | +11,9 |
| M | 26,2 % 26,7 % | 30,4 % 31,6 % | 20,3 % 24,0 % | 15,7 % 21,4 % | 15,4 % 21,4 % | 19,1 % 21,7 % | -2,6 |
| C | 15,9 % 8,7 % | 15,3 % 7,5 % | 13,1 % 7,7 % | 11,7 % 9,2 % | 6,4 % 6,3 % | 6,6 % 6,3 % | +0,3 |
| V | 4,0 % 5,5 % | 3,5 % 5,2 % | 3,6 % 5,2 % | 4,8 % 7,2 % | 3,9 % 6,0 % | 4,8 % 9,0 % | -4,2 |
| KD | 7,6 % 7,7 % | 5,8 % 5,9 % | 4,3 % 5,0 % | 8,4 % 7,2 % | 8,4 % 5,8 % | 8,8 % 6,6 % | +2,1 |
| MP | 3,0 % 5,5 % | 3,8 % 7,7 % | 2,8 % 7,2 % | 2,0 % 4,2 % | 2,4 % 4,5 % | 2,8 % 5,5 % | -2,8 |
| L | 4,2 % 7,2 % | 4,0 % 7,2 % | 2,2 % 4,3 % | 1,8 % 4,4 % | 2,1 % 4,0 % | 3,9 % 4,8 % | -0,9 |
| FI | — — | — — | 1,3 % 2,4 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 1,6 % 2,0 % | 0,5 % 1,0 % | 0,6 % 0,7 % | 1,3 % 1,1 % | 1,3 % 1,5 % | 1,4 % 1,3 % | +0,1 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S25,1%29,1%-4,0pp
SD27,5%15,6%+11,9ppValdeltagande: Tingsryd 84,8% · Växjö 87,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

