Tomelilla vs Ystad — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
TomelillaYstad
20,7%
S24,6%
19,0%
24,5%
32,1%
SD23,0%
6,3%
5,8%
5,8%
4,4%
5,7%
6,3%
4,2%
5,9%
4,7%
4,4%
Valdeltagande 84,1%Valdeltagande 86,1%
Kommun 2026
TomelillaYstad
19,7%
S37,2%
23,0%
19,4%
26,9%
SD17,0%
14,1%
7,7%
5,9%
4,2%
3,6%
5,7%
2,0%
4,9%
4,6%
3,5%
Valdeltagande 81,2%Valdeltagande 84,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Tomelilla, den ljusare undre är Ystad. Skillnaden är Tomelilla minus Ystad i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 27,6 % 31,7 % | 31,1 % 37,9 % | 20,4 % 28,1 % | 17,7 % 23,4 % | 17,0 % 22,0 % | 19,0 % 24,5 % | -5,5 |
| SD | 8,4 % 4,6 % | 13,4 % 8,4 % | 25,6 % 16,8 % | 33,2 % 24,2 % | 37,2 % 27,0 % | 32,1 % 23,0 % | +9,1 |
| S | 32,7 % 36,8 % | 28,4 % 28,4 % | 28,6 % 30,1 % | 23,2 % 25,4 % | 23,3 % 27,3 % | 20,7 % 24,6 % | -3,8 |
| C | 11,8 % 6,4 % | 9,8 % 5,8 % | 9,6 % 6,2 % | 9,5 % 7,7 % | 5,8 % 4,9 % | 6,3 % 5,8 % | +0,5 |
| L | 5,2 % 6,5 % | 4,5 % 6,5 % | 3,0 % 4,7 % | 3,0 % 4,8 % | 2,6 % 4,6 % | 4,2 % 5,9 % | -1,7 |
| KD | 5,3 % 5,0 % | 2,9 % 3,5 % | 2,3 % 3,0 % | 4,7 % 5,8 % | 5,5 % 6,0 % | 5,7 % 6,3 % | -0,6 |
| V | 3,2 % 2,7 % | 3,0 % 2,6 % | 2,6 % 2,9 % | 4,3 % 4,1 % | 4,0 % 3,6 % | 5,8 % 4,4 % | +1,4 |
| MP | 3,3 % 3,3 % | 4,9 % 5,5 % | 4,2 % 5,3 % | 2,9 % 3,3 % | 3,5 % 3,6 % | 4,7 % 4,4 % | +0,3 |
| ÖVR | 2,5 % 3,0 % | 2,1 % 1,5 % | 1,2 % 0,9 % | 1,6 % 1,3 % | 1,2 % 1,1 % | 1,5 % 1,1 % | +0,4 |
| FI | — — | — — | 2,4 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S20,7%24,6%-3,8pp
SD32,1%23,0%+9,1ppValdeltagande: Tomelilla 84,1% · Ystad 86,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

