Tranås vs Ydre — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
TranåsYdre
30,2%
S21,9%
19,2%
18,0%
21,0%
SD21,7%
5,9%
12,6%
5,8%
3,5%
8,0%
11,2%
4,6%
4,2%
4,1%
5,2%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 89,7%
Kommun 2026
TranåsYdre
30,3%
S22,5%
20,6%
23,6%
18,8%
SD12,7%
6,9%
31,5%
6,0%
4,2%
6,2%
3,8%
6,5%
0,6%
4,7%
0,9%
Valdeltagande 84,1%Valdeltagande 86,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Tranås, den ljusare undre är Ydre. Skillnaden är Tranås minus Ydre i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,2 % 30,8 % | 34,8 % 28,1 % | 36,1 % 29,1 % | 31,7 % 22,9 % | 33,9 % 25,9 % | 30,2 % 21,9 % | +8,3 |
| M | 22,0 % 20,3 % | 26,8 % 25,6 % | 18,9 % 17,6 % | 16,7 % 15,8 % | 18,2 % 16,2 % | 19,2 % 18,0 % | +1,1 |
| SD | 2,9 % 2,5 % | 6,4 % 5,8 % | 15,5 % 14,3 % | 19,5 % 20,5 % | 23,2 % 24,5 % | 21,0 % 21,7 % | -0,7 |
| C | 6,9 % 19,0 % | 6,5 % 16,0 % | 6,4 % 16,4 % | 9,2 % 14,9 % | 6,3 % 11,2 % | 5,9 % 12,6 % | -6,6 |
| KD | 12,5 % 14,4 % | 9,6 % 11,3 % | 7,7 % 9,7 % | 9,2 % 12,4 % | 6,9 % 10,8 % | 8,0 % 11,2 % | -3,2 |
| MP | 3,8 % 3,8 % | 6,3 % 4,9 % | 5,5 % 4,3 % | 3,1 % 3,0 % | 3,2 % 4,0 % | 4,1 % 5,2 % | -1,1 |
| V | 4,6 % 3,6 % | 3,9 % 2,9 % | 4,0 % 3,2 % | 5,3 % 5,5 % | 3,7 % 2,9 % | 5,8 % 3,5 % | +2,3 |
| L | 5,3 % 4,3 % | 5,4 % 5,1 % | 3,8 % 3,4 % | 4,0 % 3,6 % | 3,4 % 3,3 % | 4,6 % 4,2 % | +0,4 |
| ÖVR | 1,8 % 1,2 % | 0,5 % 0,3 % | 0,6 % 0,5 % | 1,4 % 1,4 % | 1,1 % 1,2 % | 1,3 % 1,8 % | -0,6 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 1,4 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S30,2%21,9%+8,3ppValdeltagande: Tranås 86,2% · Ydre 89,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

