Trelleborg vs Vellinge — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
TrelleborgVellinge
24,9%
S11,6%
21,4%
36,8%
29,1%
SD21,2%
4,7%
7,9%
4,9%
1,4%
5,9%
7,4%
4,8%
9,7%
3,1%
3,1%
Valdeltagande 84,4%Valdeltagande 91,1%
Kommun 2026
TrelleborgVellinge
24,6%
S9,6%
20,4%
46,7%
23,9%
SD14,8%
5,5%
4,3%
4,9%
0,7%
4,6%
5,6%
4,1%
11,2%
2,6%
4,8%
Valdeltagande 81,7%Valdeltagande 90,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Trelleborg, den ljusare undre är Vellinge. Skillnaden är Trelleborg minus Vellinge i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 23,8 % 55,9 % | 34,0 % 59,1 % | 23,9 % 48,5 % | 21,5 % 39,6 % | 20,0 % 35,7 % | 21,4 % 36,8 % | -15,4 |
| S | 39,8 % 16,8 % | 30,6 % 9,4 % | 32,8 % 12,0 % | 24,9 % 10,6 % | 26,9 % 14,8 % | 24,9 % 11,6 % | +13,3 |
| SD | 9,0 % 4,2 % | 13,8 % 7,0 % | 23,8 % 16,5 % | 30,7 % 23,6 % | 31,9 % 25,3 % | 29,1 % 21,2 % | +7,9 |
| L | 6,4 % 8,8 % | 5,8 % 8,7 % | 3,9 % 7,9 % | 4,5 % 7,3 % | 3,8 % 7,6 % | 4,8 % 9,7 % | -4,9 |
| C | 4,8 % 3,6 % | 4,0 % 4,3 % | 4,0 % 4,3 % | 5,7 % 7,2 % | 4,5 % 6,1 % | 4,7 % 7,9 % | -3,2 |
| KD | 5,9 % 5,6 % | 3,6 % 6,2 % | 2,5 % 4,6 % | 5,2 % 7,5 % | 5,7 % 6,3 % | 5,9 % 7,4 % | -1,5 |
| ÖVR | 4,9 % 2,0 % | 1,7 % 1,4 % | 1,0 % 0,5 % | 1,1 % 0,8 % | 1,3 % 0,7 % | 1,1 % 0,9 % | +0,2 |
| V | 2,6 % 1,1 % | 2,5 % 0,9 % | 2,5 % 1,0 % | 3,9 % 1,3 % | 3,6 % 1,3 % | 4,9 % 1,4 % | +3,5 |
| MP | 2,8 % 1,9 % | 3,9 % 3,2 % | 4,3 % 3,6 % | 2,5 % 2,2 % | 2,4 % 2,2 % | 3,1 % 3,1 % | +0,0 |
| FI | — — | — — | 1,4 % 1,1 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S24,9%11,6%+13,3pp
SD29,1%21,2%+7,9ppValdeltagande: Trelleborg 84,4% · Vellinge 91,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

