Trollhättan vs Vänersborg — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
TrollhättanVänersborg
33,5%
S29,3%
19,9%
18,0%
17,2%
SD21,4%
4,9%
5,7%
9,5%
8,2%
5,6%
6,9%
3,9%
4,7%
4,2%
4,2%
Valdeltagande 84,7%Valdeltagande 85,0%
Kommun 2026
TrollhättanVänersborg
36,0%
S23,9%
30,7%
22,0%
12,1%
SD14,2%
3,8%
6,6%
9,0%
10,5%
3,7%
4,9%
1,4%
3,1%
3,1%
3,2%
Valdeltagande 83,3%Valdeltagande 83,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Trollhättan, den ljusare undre är Vänersborg. Skillnaden är Trollhättan minus Vänersborg i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,5 % 42,0 % | 42,0 % 34,0 % | 40,6 % 34,7 % | 36,2 % 31,6 % | 35,7 % 32,8 % | 33,5 % 29,3 % | +4,1 |
| M | 18,8 % 19,4 % | 24,1 % 26,0 % | 17,9 % 17,8 % | 17,7 % 16,0 % | 19,0 % 15,9 % | 19,9 % 18,0 % | +1,9 |
| SD | 1,9 % 2,6 % | 4,9 % 6,3 % | 13,5 % 15,9 % | 17,4 % 22,1 % | 20,8 % 25,9 % | 17,2 % 21,4 % | -4,3 |
| V | 5,4 % 5,9 % | 5,8 % 6,7 % | 5,8 % 6,7 % | 6,9 % 6,9 % | 6,1 % 5,6 % | 9,5 % 8,2 % | +1,3 |
| C | 5,6 % 8,5 % | 3,7 % 5,8 % | 4,1 % 6,5 % | 6,1 % 7,3 % | 5,4 % 5,6 % | 4,9 % 5,7 % | -0,8 |
| KD | 5,5 % 7,5 % | 4,4 % 5,4 % | 3,7 % 4,5 % | 5,1 % 6,7 % | 4,8 % 5,8 % | 5,6 % 6,9 % | -1,3 |
| L | 6,8 % 6,8 % | 7,4 % 7,5 % | 5,3 % 4,8 % | 5,0 % 4,5 % | 3,4 % 3,7 % | 3,9 % 4,7 % | -0,8 |
| MP | 4,3 % 4,8 % | 6,8 % 7,1 % | 6,1 % 6,2 % | 4,3 % 3,6 % | 3,5 % 3,4 % | 4,2 % 4,2 % | -0,0 |
| ÖVR | 2,1 % 2,5 % | 1,0 % 1,2 % | 0,8 % 0,9 % | 1,2 % 1,3 % | 1,3 % 1,2 % | 1,3 % 1,5 % | -0,3 |
| FI | — — | — — | 2,3 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S33,5%29,3%+4,1pp
SD17,2%21,4%-4,3ppValdeltagande: Trollhättan 84,7% · Vänersborg 85,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

