Hoppa till innehållet

Umeå vs Vännäs — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

UmeåVännäs
35,8%
S
32,7%
16,0%
M
16,1%
9,2%
SD
16,1%
7,4%
C
8,3%
11,7%
V
8,7%
4,4%
KD
6,8%
3,8%
L
3,7%
10,3%
MP
5,5%
Valdeltagande 86,8%Valdeltagande 84,0%

Kommun 2026

UmeåVännäs
32,5%
S
33,7%
20,5%
M
17,5%
6,1%
SD
8,8%
6,9%
C
14,2%
12,8%
V
10,8%
3,9%
KD
9,8%
4,0%
L
0,8%
9,2%
MP
4,4%
Valdeltagande 84,8%Valdeltagande 82,2%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Umeå, den ljusare undre är Vännäs. Skillnaden är Umeå minus Vännäs i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
38,6 %
42,5 %
35,3 %
40,8 %
36,1 %
39,8 %
34,5 %
34,6 %
39,8 %
36,6 %
35,8 %
32,7 %
+3,1
M
16,5 %
12,5 %
20,9 %
18,3 %
16,5 %
12,8 %
15,4 %
12,7 %
14,9 %
15,0 %
16,0 %
16,1 %
-0,1
SD
0,9 %
0,9 %
2,3 %
2,6 %
5,7 %
8,5 %
8,6 %
13,2 %
10,8 %
18,4 %
9,2 %
16,1 %
-6,9
C
10,5 %
18,2 %
6,8 %
11,3 %
5,5 %
10,6 %
9,5 %
13,1 %
7,9 %
9,1 %
7,4 %
8,3 %
-0,9
V
8,6 %
8,3 %
11,1 %
10,4 %
12,3 %
12,3 %
15,7 %
13,1 %
10,6 %
8,0 %
11,7 %
8,7 %
+3,1
MP
9,1 %
4,3 %
10,5 %
5,0 %
8,1 %
4,3 %
5,5 %
3,1 %
7,6 %
4,5 %
10,3 %
5,5 %
+4,8
KD
5,6 %
7,1 %
4,8 %
5,5 %
3,8 %
4,7 %
4,5 %
6,0 %
3,6 %
4,9 %
4,4 %
6,8 %
-2,4
L
6,9 %
4,4 %
6,6 %
5,3 %
4,9 %
3,4 %
4,7 %
2,8 %
3,6 %
2,2 %
3,8 %
3,7 %
+0,2
FI
—
—
—
—
6,0 %
2,6 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
3,3 %
1,8 %
1,8 %
0,9 %
0,9 %
1,0 %
1,7 %
1,4 %
1,1 %
1,4 %
1,4 %
2,2 %
-0,8

Största skillnader — Riksdag 2026

S35,8%32,7%+3,1pp
SD9,2%16,1%-6,9pp
V11,7%8,7%+3,1pp
KD4,4%6,8%-2,4pp
MP10,3%5,5%+4,8pp

Valdeltagande: Umeå 86,8% · Vännäs 84,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad