Hoppa till innehållet

Umeå vs Vindeln — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

UmeåVindeln
35,8%
S
30,8%
16,0%
M
18,5%
9,2%
SD
18,2%
7,4%
C
9,1%
11,7%
V
5,8%
4,4%
KD
8,1%
3,8%
L
3,4%
10,3%
MP
4,4%
Valdeltagande 86,8%Valdeltagande 83,7%

Kommun 2026

UmeåVindeln
32,5%
S
32,0%
20,5%
M
33,7%
6,1%
SD
7,3%
6,9%
C
14,9%
12,8%
V
0,0%
3,9%
KD
6,8%
4,0%
L
0,6%
9,2%
MP
4,4%
Valdeltagande 84,8%Valdeltagande 80,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Umeå, den ljusare undre är Vindeln. Skillnaden är Umeå minus Vindeln i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
38,6 %
39,2 %
35,3 %
41,1 %
36,1 %
39,9 %
34,5 %
32,4 %
39,8 %
34,0 %
35,8 %
30,8 %
+5,0
SD
0,9 %
1,2 %
2,3 %
3,2 %
5,7 %
9,7 %
8,6 %
16,0 %
10,8 %
21,7 %
9,2 %
18,2 %
-9,0
M
16,5 %
16,4 %
20,9 %
20,3 %
16,5 %
15,3 %
15,4 %
14,8 %
14,9 %
16,6 %
16,0 %
18,5 %
-2,5
C
10,5 %
19,4 %
6,8 %
13,0 %
5,5 %
11,0 %
9,5 %
14,6 %
7,9 %
9,6 %
7,4 %
9,1 %
-1,7
V
8,6 %
4,7 %
11,1 %
5,8 %
12,3 %
7,9 %
15,7 %
8,1 %
10,6 %
5,3 %
11,7 %
5,8 %
+6,0
MP
9,1 %
2,4 %
10,5 %
3,1 %
8,1 %
3,0 %
5,5 %
2,0 %
7,6 %
2,9 %
10,3 %
4,4 %
+5,9
KD
5,6 %
8,5 %
4,8 %
6,7 %
3,8 %
6,0 %
4,5 %
7,3 %
3,6 %
6,3 %
4,4 %
8,1 %
-3,6
L
6,9 %
5,9 %
6,6 %
5,8 %
4,9 %
3,7 %
4,7 %
2,7 %
3,6 %
2,5 %
3,8 %
3,4 %
+0,4
FI
—
—
—
—
6,0 %
1,9 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
3,3 %
2,3 %
1,8 %
1,0 %
0,9 %
1,6 %
1,7 %
1,9 %
1,1 %
1,1 %
1,4 %
1,8 %
-0,4

Största skillnader — Riksdag 2026

S35,8%30,8%+5,0pp
M16,0%18,5%-2,5pp
SD9,2%18,2%-9,0pp
V11,7%5,8%+6,0pp
KD4,4%8,1%-3,6pp
MP10,3%4,4%+5,9pp

Valdeltagande: Umeå 86,8% · Vindeln 83,7%

Data: ValmyndighetenUppdaterad