Upplands-Bro vs Upplands Väsby — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
Upplands-BroUpplands Väsby
29,2%
S30,6%
20,5%
20,8%
18,1%
SD17,2%
5,0%
5,5%
10,5%
10,4%
5,9%
5,4%
5,1%
4,5%
3,8%
4,0%
Valdeltagande 81,9%Valdeltagande 80,6%
Kommun 2026
Upplands-BroUpplands Väsby
33,4%
S27,7%
21,3%
21,1%
15,3%
SD13,4%
4,8%
5,2%
11,1%
9,5%
5,5%
3,7%
4,4%
2,7%
3,6%
4,5%
Valdeltagande 76,9%Valdeltagande 76,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Upplands-Bro, den ljusare undre är Upplands Väsby. Skillnaden är Upplands-Bro minus Upplands Väsby i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 31,9 % 34,5 % | 35,0 % 36,7 % | 27,3 % 28,4 % | 23,2 % 23,1 % | 21,4 % 20,5 % | 20,5 % 20,8 % | -0,3 |
| S | 32,4 % 30,6 % | 27,7 % 27,2 % | 29,6 % 30,3 % | 26,2 % 27,0 % | 28,2 % 30,1 % | 29,2 % 30,6 % | -1,3 |
| SD | 2,6 % 2,5 % | 5,2 % 4,8 % | 12,3 % 10,9 % | 20,1 % 18,0 % | 22,8 % 20,9 % | 18,1 % 17,2 % | +0,9 |
| V | 5,7 % 5,8 % | 4,5 % 5,2 % | 4,9 % 5,8 % | 6,7 % 8,0 % | 7,0 % 7,6 % | 10,5 % 10,4 % | +0,1 |
| L | 7,7 % 9,0 % | 8,2 % 8,3 % | 6,7 % 6,1 % | 5,4 % 5,7 % | 4,3 % 4,3 % | 5,1 % 4,5 % | +0,6 |
| KD | 8,4 % 6,3 % | 7,0 % 5,5 % | 5,7 % 4,5 % | 7,5 % 6,7 % | 5,5 % 5,0 % | 5,9 % 5,4 % | +0,6 |
| MP | 5,0 % 5,2 % | 6,8 % 7,0 % | 6,4 % 6,8 % | 3,3 % 3,9 % | 3,4 % 3,6 % | 3,8 % 4,0 % | -0,2 |
| C | 4,4 % 4,0 % | 4,2 % 4,0 % | 4,0 % 3,8 % | 6,0 % 6,3 % | 5,3 % 5,9 % | 5,0 % 5,5 % | -0,6 |
| ÖVR | 1,9 % 2,1 % | 1,4 % 1,3 % | 1,3 % 1,3 % | 1,7 % 1,3 % | 1,9 % 1,9 % | 1,9 % 1,7 % | +0,2 |
| FI | — — | — — | 1,9 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
Data: ValmyndighetenUppdaterad

