Upplands Väsby vs Vallentuna — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
Upplands VäsbyVallentuna
30,6%
S21,8%
20,8%
26,4%
17,2%
SD18,1%
5,5%
8,3%
10,4%
4,2%
5,4%
6,5%
4,5%
7,0%
4,0%
6,0%
Valdeltagande 80,6%Valdeltagande 87,8%
Kommun 2026
Upplands VäsbyVallentuna
27,7%
S19,9%
21,1%
33,9%
13,4%
SD14,1%
5,2%
9,5%
9,5%
4,0%
3,7%
5,5%
2,7%
4,7%
4,5%
6,7%
Valdeltagande 76,0%Valdeltagande 84,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Upplands Väsby, den ljusare undre är Vallentuna. Skillnaden är Upplands Väsby minus Vallentuna i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 34,5 % 42,1 % | 36,7 % 44,5 % | 28,4 % 36,3 % | 23,1 % 28,3 % | 20,5 % 26,0 % | 20,8 % 26,4 % | -5,6 |
| S | 30,6 % 20,9 % | 27,2 % 16,9 % | 30,3 % 19,6 % | 27,0 % 18,9 % | 30,1 % 24,1 % | 30,6 % 21,8 % | +8,8 |
| SD | 2,5 % 1,8 % | 4,8 % 4,0 % | 10,9 % 10,3 % | 18,0 % 16,6 % | 20,9 % 20,7 % | 17,2 % 18,1 % | -1,0 |
| V | 5,8 % 3,4 % | 5,2 % 3,0 % | 5,8 % 3,2 % | 8,0 % 4,5 % | 7,6 % 3,7 % | 10,4 % 4,2 % | +6,2 |
| C | 4,0 % 7,5 % | 4,0 % 7,3 % | 3,8 % 6,8 % | 6,3 % 10,1 % | 5,9 % 7,9 % | 5,5 % 8,3 % | -2,7 |
| L | 9,0 % 8,8 % | 8,3 % 8,7 % | 6,1 % 7,0 % | 5,7 % 7,7 % | 4,3 % 6,0 % | 4,5 % 7,0 % | -2,5 |
| MP | 5,2 % 6,1 % | 7,0 % 7,7 % | 6,8 % 8,3 % | 3,9 % 4,8 % | 3,6 % 5,2 % | 4,0 % 6,0 % | -2,0 |
| KD | 6,3 % 7,1 % | 5,5 % 6,5 % | 4,5 % 4,9 % | 6,7 % 7,6 % | 5,0 % 5,2 % | 5,4 % 6,5 % | -1,2 |
| ÖVR | 2,1 % 2,3 % | 1,3 % 1,4 % | 1,3 % 1,2 % | 1,3 % 1,4 % | 1,9 % 1,2 % | 1,7 % 1,6 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 2,0 % 2,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S30,6%21,8%+8,8ppValdeltagande: Upplands Väsby 80,6% · Vallentuna 87,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

