Hoppa till innehållet

Uppvidinge vs Växjö — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

UppvidingeVäxjö
24,6%
S
29,1%
15,7%
M
21,7%
28,5%
SD
15,6%
6,8%
C
6,3%
6,5%
V
9,0%
9,5%
KD
6,6%
3,8%
L
4,8%
3,0%
MP
5,5%
Valdeltagande 84,3%Valdeltagande 87,2%

Kommun 2026

UppvidingeVäxjö
22,5%
S
32,1%
11,4%
M
27,1%
36,1%
SD
11,1%
14,4%
C
5,0%
6,0%
V
10,1%
6,6%
KD
5,7%
0,5%
L
3,4%
1,9%
MP
4,5%
Valdeltagande 79,8%Valdeltagande 85,4%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Uppvidinge, den ljusare undre är Växjö. Skillnaden är Uppvidinge minus Växjö i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
37,8 %
33,9 %
32,6 %
28,8 %
33,4 %
31,3 %
28,8 %
30,0 %
27,6 %
32,5 %
24,6 %
29,1 %
-4,5
SD
5,7 %
2,8 %
9,1 %
5,1 %
20,0 %
12,2 %
26,2 %
15,4 %
31,7 %
17,9 %
28,5 %
15,6 %
+12,9
M
20,5 %
26,7 %
25,6 %
31,6 %
17,7 %
24,0 %
14,6 %
21,4 %
16,3 %
21,4 %
15,7 %
21,7 %
-6,0
C
15,9 %
8,7 %
14,3 %
7,5 %
13,2 %
7,7 %
11,9 %
9,2 %
6,5 %
6,3 %
6,8 %
6,3 %
+0,5
KD
6,5 %
7,7 %
5,3 %
5,9 %
3,7 %
5,0 %
7,3 %
7,2 %
7,8 %
5,8 %
9,5 %
6,6 %
+2,9
V
6,0 %
5,5 %
5,0 %
5,2 %
4,2 %
5,2 %
5,9 %
7,2 %
4,1 %
6,0 %
6,5 %
9,0 %
-2,5
MP
2,7 %
5,5 %
3,7 %
7,7 %
2,9 %
7,2 %
1,7 %
4,2 %
2,2 %
4,5 %
3,0 %
5,5 %
-2,6
L
3,4 %
7,2 %
4,0 %
7,2 %
2,7 %
4,3 %
2,2 %
4,4 %
2,3 %
4,0 %
3,8 %
4,8 %
-1,0
FI
—
—
—
—
1,4 %
2,4 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
1,5 %
2,0 %
0,4 %
1,0 %
0,8 %
0,7 %
1,3 %
1,1 %
1,5 %
1,5 %
1,6 %
1,3 %
+0,3

Största skillnader — Riksdag 2026

S24,6%29,1%-4,5pp
M15,7%21,7%-6,0pp
SD28,5%15,6%+12,9pp
V6,5%9,0%-2,5pp
KD9,5%6,6%+2,9pp
MP3,0%5,5%-2,6pp

Valdeltagande: Uppvidinge 84,3% · Växjö 87,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad