Uppvidinge vs Vetlanda — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
UppvidingeVetlanda
24,6%
S24,9%
15,7%
18,4%
28,5%
SD24,4%
6,8%
6,8%
6,5%
5,9%
9,5%
10,7%
3,8%
4,3%
3,0%
2,8%
Valdeltagande 84,3%Valdeltagande 84,8%
Kommun 2026
UppvidingeVetlanda
22,5%
S26,5%
11,4%
20,2%
36,1%
SD14,8%
14,4%
7,3%
6,0%
5,1%
6,6%
9,8%
0,5%
0,7%
1,9%
2,3%
Valdeltagande 79,8%Valdeltagande 82,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Uppvidinge, den ljusare undre är Vetlanda. Skillnaden är Uppvidinge minus Vetlanda i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,8 % 35,9 % | 32,6 % 30,4 % | 33,4 % 32,1 % | 28,8 % 27,8 % | 27,6 % 27,5 % | 24,6 % 24,9 % | -0,3 |
| SD | 5,7 % 2,7 % | 9,1 % 6,6 % | 20,0 % 16,4 % | 26,2 % 22,1 % | 31,7 % 27,9 % | 28,5 % 24,4 % | +4,1 |
| M | 20,5 % 19,6 % | 25,6 % 25,3 % | 17,7 % 18,3 % | 14,6 % 16,9 % | 16,3 % 17,7 % | 15,7 % 18,4 % | -2,7 |
| C | 15,9 % 13,0 % | 14,3 % 11,4 % | 13,2 % 11,0 % | 11,9 % 10,9 % | 6,5 % 7,6 % | 6,8 % 6,8 % | -0,0 |
| KD | 6,5 % 14,4 % | 5,3 % 11,3 % | 3,7 % 9,3 % | 7,3 % 11,6 % | 7,8 % 9,6 % | 9,5 % 10,7 % | -1,3 |
| V | 6,0 % 4,4 % | 5,0 % 4,3 % | 4,2 % 3,5 % | 5,9 % 3,9 % | 4,1 % 3,0 % | 6,5 % 5,9 % | +0,5 |
| L | 3,4 % 5,5 % | 4,0 % 5,5 % | 2,7 % 3,5 % | 2,2 % 3,5 % | 2,3 % 2,9 % | 3,8 % 4,3 % | -0,5 |
| MP | 2,7 % 3,2 % | 3,7 % 4,5 % | 2,9 % 4,1 % | 1,7 % 2,1 % | 2,2 % 2,4 % | 3,0 % 2,8 % | +0,2 |
| ÖVR | 1,5 % 1,3 % | 0,4 % 0,6 % | 0,8 % 0,7 % | 1,3 % 1,1 % | 1,5 % 1,4 % | 1,6 % 1,8 % | -0,2 |
| FI | — — | — — | 1,4 % 1,1 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD28,5%24,4%+4,1ppValdeltagande: Uppvidinge 84,3% · Vetlanda 84,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

