Hoppa till innehållet

Vaggeryd vs Värnamo — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

VaggerydVärnamo
25,9%
S
27,5%
18,8%
M
21,8%
23,4%
SD
19,5%
6,9%
C
7,1%
5,2%
V
5,0%
11,5%
KD
10,0%
3,7%
L
4,4%
2,9%
MP
3,3%
Valdeltagande 86,4%Valdeltagande 84,8%

Kommun 2026

VaggerydVärnamo
25,3%
S
26,9%
21,9%
M
27,2%
17,6%
SD
15,2%
11,3%
C
11,3%
5,1%
V
4,7%
10,4%
KD
9,0%
3,1%
L
2,7%
2,1%
MP
2,3%
Valdeltagande 83,4%Valdeltagande 82,2%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Vaggeryd, den ljusare undre är Värnamo. Skillnaden är Vaggeryd minus Värnamo i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
37,3 %
35,9 %
33,4 %
31,4 %
34,3 %
33,8 %
29,3 %
28,4 %
29,8 %
29,2 %
25,9 %
27,5 %
-1,5
M
19,8 %
22,1 %
24,6 %
25,1 %
17,8 %
20,4 %
15,3 %
18,1 %
16,4 %
20,8 %
18,8 %
21,8 %
-3,0
SD
3,8 %
3,9 %
7,4 %
6,6 %
15,5 %
13,4 %
20,4 %
18,4 %
25,1 %
22,2 %
23,4 %
19,5 %
+3,9
KD
19,1 %
15,5 %
14,8 %
12,6 %
11,9 %
9,8 %
13,1 %
11,6 %
10,3 %
9,1 %
11,5 %
10,0 %
+1,5
C
8,4 %
10,6 %
7,8 %
11,7 %
8,0 %
10,9 %
10,3 %
12,6 %
7,5 %
8,4 %
6,9 %
7,1 %
-0,3
V
3,5 %
3,0 %
3,3 %
2,9 %
3,5 %
3,0 %
4,2 %
3,8 %
3,3 %
3,5 %
5,2 %
5,0 %
+0,2
L
4,6 %
5,0 %
4,4 %
4,7 %
3,1 %
3,0 %
3,6 %
3,6 %
3,5 %
3,3 %
3,7 %
4,4 %
-0,7
MP
2,5 %
2,8 %
3,6 %
4,3 %
4,1 %
4,1 %
2,6 %
2,5 %
2,5 %
2,4 %
2,9 %
3,3 %
-0,3
ÖVR
1,1 %
1,3 %
0,7 %
0,5 %
0,9 %
0,6 %
1,2 %
1,0 %
1,6 %
1,0 %
1,7 %
1,4 %
+0,3
FI
—
—
—
—
1,0 %
1,0 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M18,8%21,8%-3,0pp
SD23,4%19,5%+3,9pp

Valdeltagande: Vaggeryd 86,4% · Värnamo 84,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad