Valdemarsvik vs Västervik — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ValdemarsvikVästervik
26,7%
S32,0%
18,3%
17,9%
26,4%
SD20,6%
6,9%
6,6%
4,8%
5,7%
8,0%
7,3%
4,8%
4,4%
2,5%
4,0%
Valdeltagande 84,3%Valdeltagande 84,2%
Kommun 2026
ValdemarsvikVästervik
27,4%
S32,9%
25,4%
24,2%
13,8%
SD14,5%
13,3%
7,6%
5,7%
6,3%
6,1%
6,5%
0,7%
2,2%
0,9%
3,0%
Valdeltagande 83,6%Valdeltagande 82,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Valdemarsvik, den ljusare undre är Västervik. Skillnaden är Valdemarsvik minus Västervik i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,2 % 45,3 % | 37,0 % 40,0 % | 35,3 % 39,3 % | 30,1 % 34,3 % | 29,8 % 34,4 % | 26,7 % 32,0 % | -5,3 |
| SD | 2,5 % 2,1 % | 6,4 % 5,2 % | 18,5 % 13,6 % | 23,3 % 19,2 % | 29,2 % 23,2 % | 26,4 % 20,6 % | +5,7 |
| M | 22,9 % 20,1 % | 26,2 % 25,8 % | 20,0 % 19,3 % | 17,3 % 16,9 % | 17,1 % 17,4 % | 18,3 % 17,9 % | +0,4 |
| C | 14,7 % 9,3 % | 11,9 % 7,3 % | 10,5 % 7,9 % | 10,6 % 8,8 % | 6,4 % 6,1 % | 6,9 % 6,6 % | +0,4 |
| KD | 6,6 % 5,8 % | 5,2 % 4,7 % | 3,5 % 3,9 % | 7,2 % 6,3 % | 7,3 % 6,2 % | 8,0 % 7,3 % | +0,7 |
| V | 4,0 % 5,5 % | 4,1 % 5,1 % | 3,7 % 5,1 % | 5,4 % 6,7 % | 4,1 % 4,5 % | 4,8 % 5,7 % | -1,0 |
| L | 4,2 % 6,3 % | 4,2 % 5,5 % | 2,8 % 3,8 % | 2,7 % 3,9 % | 2,7 % 3,5 % | 4,8 % 4,4 % | +0,4 |
| MP | 2,7 % 4,2 % | 4,4 % 5,4 % | 3,3 % 4,5 % | 2,0 % 2,8 % | 2,0 % 3,2 % | 2,5 % 4,0 % | -1,5 |
| ÖVR | 2,3 % 1,5 % | 0,6 % 1,1 % | 1,1 % 0,9 % | 1,4 % 1,1 % | 1,3 % 1,6 % | 1,6 % 1,5 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 1,2 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S26,7%32,0%-5,3pp
SD26,4%20,6%+5,7ppValdeltagande: Valdemarsvik 84,3% · Västervik 84,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

