Vännäs vs Vindeln — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
VännäsVindeln
32,7%
S30,8%
16,1%
18,5%
16,1%
SD18,2%
8,3%
9,1%
8,7%
5,8%
6,8%
8,1%
3,7%
3,4%
5,5%
4,4%
Valdeltagande 84,0%Valdeltagande 83,7%
Kommun 2026
VännäsVindeln
33,7%
S32,0%
17,5%
33,7%
8,8%
SD7,3%
14,2%
14,9%
10,8%
0,0%
9,8%
6,8%
0,8%
0,6%
4,4%
4,4%
Valdeltagande 82,2%Valdeltagande 80,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Vännäs, den ljusare undre är Vindeln. Skillnaden är Vännäs minus Vindeln i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,5 % 39,2 % | 40,8 % 41,1 % | 39,8 % 39,9 % | 34,6 % 32,4 % | 36,6 % 34,0 % | 32,7 % 30,8 % | +1,9 |
| SD | 0,9 % 1,2 % | 2,6 % 3,2 % | 8,5 % 9,7 % | 13,2 % 16,0 % | 18,4 % 21,7 % | 16,1 % 18,2 % | -2,1 |
| M | 12,5 % 16,4 % | 18,3 % 20,3 % | 12,8 % 15,3 % | 12,7 % 14,8 % | 15,0 % 16,6 % | 16,1 % 18,5 % | -2,4 |
| C | 18,2 % 19,4 % | 11,3 % 13,0 % | 10,6 % 11,0 % | 13,1 % 14,6 % | 9,1 % 9,6 % | 8,3 % 9,1 % | -0,8 |
| V | 8,3 % 4,7 % | 10,4 % 5,8 % | 12,3 % 7,9 % | 13,1 % 8,1 % | 8,0 % 5,3 % | 8,7 % 5,8 % | +2,9 |
| KD | 7,1 % 8,5 % | 5,5 % 6,7 % | 4,7 % 6,0 % | 6,0 % 7,3 % | 4,9 % 6,3 % | 6,8 % 8,1 % | -1,2 |
| L | 4,4 % 5,9 % | 5,3 % 5,8 % | 3,4 % 3,7 % | 2,8 % 2,7 % | 2,2 % 2,5 % | 3,7 % 3,4 % | +0,3 |
| MP | 4,3 % 2,4 % | 5,0 % 3,1 % | 4,3 % 3,0 % | 3,1 % 2,0 % | 4,5 % 2,9 % | 5,5 % 4,4 % | +1,1 |
| FI | — — | — — | 2,6 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 1,8 % 2,3 % | 0,9 % 1,0 % | 1,0 % 1,6 % | 1,4 % 1,9 % | 1,4 % 1,1 % | 2,2 % 1,8 % | +0,4 |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD16,1%18,2%-2,1ppValdeltagande: Vännäs 84,0% · Vindeln 83,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

