Värmdö vs Vaxholm — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
VärmdöVaxholm
23,1%
S18,6%
25,9%
29,2%
16,5%
SD12,9%
8,7%
12,4%
4,7%
2,8%
5,8%
7,1%
6,7%
9,6%
7,2%
6,5%
Valdeltagande 89,1%Valdeltagande 90,6%
Kommun 2026
VärmdöVaxholm
25,4%
S11,2%
34,7%
29,2%
10,9%
SD7,4%
6,3%
9,8%
4,4%
5,2%
4,0%
3,2%
3,1%
4,8%
6,3%
5,0%
Valdeltagande 87,3%Valdeltagande 89,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Värmdö, den ljusare undre är Vaxholm. Skillnaden är Värmdö minus Vaxholm i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 42,9 % 46,6 % | 45,9 % 48,5 % | 37,4 % 41,1 % | 27,5 % 30,3 % | 23,7 % 28,7 % | 25,9 % 29,2 % | -3,3 |
| S | 22,4 % 17,2 % | 17,6 % 12,4 % | 20,3 % 15,2 % | 20,5 % 16,4 % | 26,5 % 22,4 % | 23,1 % 18,6 % | +4,5 |
| SD | 2,1 % 1,1 % | 4,1 % 2,6 % | 10,4 % 6,7 % | 17,2 % 13,1 % | 19,8 % 15,6 % | 16,5 % 12,9 % | +3,6 |
| C | 5,5 % 6,9 % | 5,8 % 8,5 % | 5,4 % 7,8 % | 9,8 % 13,3 % | 8,0 % 10,1 % | 8,7 % 12,4 % | -3,7 |
| L | 8,4 % 8,9 % | 7,6 % 9,3 % | 6,2 % 8,7 % | 6,4 % 7,8 % | 5,4 % 7,9 % | 6,7 % 9,6 % | -2,9 |
| MP | 6,4 % 6,9 % | 8,6 % 7,5 % | 8,3 % 8,4 % | 5,4 % 5,5 % | 6,4 % 6,3 % | 7,2 % 6,5 % | +0,8 |
| KD | 6,2 % 7,8 % | 5,4 % 6,9 % | 4,3 % 5,5 % | 5,9 % 7,9 % | 4,5 % 5,2 % | 5,8 % 7,1 % | -1,3 |
| V | 4,3 % 2,9 % | 3,6 % 3,0 % | 3,8 % 3,2 % | 6,0 % 4,7 % | 4,7 % 2,9 % | 4,7 % 2,8 % | +1,9 |
| FI | — — | — — | 3,1 % 2,6 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 1,8 % 1,7 % | 1,3 % 1,2 % | 0,8 % 0,7 % | 1,4 % 1,1 % | 1,1 % 0,9 % | 1,3 % 1,0 % | +0,4 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S23,1%18,6%+4,5pp
SD16,5%12,9%+3,6ppValdeltagande: Värmdö 89,1% · Vaxholm 90,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

