Hoppa till innehållet

Växjö vs Vetlanda — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

VäxjöVetlanda
29,1%
S
24,9%
21,7%
M
18,4%
15,6%
SD
24,4%
6,3%
C
6,8%
9,0%
V
5,9%
6,6%
KD
10,7%
4,8%
L
4,3%
5,5%
MP
2,8%
Valdeltagande 87,2%Valdeltagande 84,8%

Kommun 2026

VäxjöVetlanda
32,1%
S
26,5%
27,1%
M
20,2%
11,1%
SD
14,8%
5,0%
C
7,3%
10,1%
V
5,1%
5,7%
KD
9,8%
3,4%
L
0,7%
4,5%
MP
2,3%
Valdeltagande 85,4%Valdeltagande 82,2%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Växjö, den ljusare undre är Vetlanda. Skillnaden är Växjö minus Vetlanda i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
33,9 %
35,9 %
28,8 %
30,4 %
31,3 %
32,1 %
30,0 %
27,8 %
32,5 %
27,5 %
29,1 %
24,9 %
+4,3
M
26,7 %
19,6 %
31,6 %
25,3 %
24,0 %
18,3 %
21,4 %
16,9 %
21,4 %
17,7 %
21,7 %
18,4 %
+3,3
SD
2,8 %
2,7 %
5,1 %
6,6 %
12,2 %
16,4 %
15,4 %
22,1 %
17,9 %
27,9 %
15,6 %
24,4 %
-8,8
KD
7,7 %
14,4 %
5,9 %
11,3 %
5,0 %
9,3 %
7,2 %
11,6 %
5,8 %
9,6 %
6,6 %
10,7 %
-4,1
C
8,7 %
13,0 %
7,5 %
11,4 %
7,7 %
11,0 %
9,2 %
10,9 %
6,3 %
7,6 %
6,3 %
6,8 %
-0,6
V
5,5 %
4,4 %
5,2 %
4,3 %
5,2 %
3,5 %
7,2 %
3,9 %
6,0 %
3,0 %
9,0 %
5,9 %
+3,1
MP
5,5 %
3,2 %
7,7 %
4,5 %
7,2 %
4,1 %
4,2 %
2,1 %
4,5 %
2,4 %
5,5 %
2,8 %
+2,8
L
7,2 %
5,5 %
7,2 %
5,5 %
4,3 %
3,5 %
4,4 %
3,5 %
4,0 %
2,9 %
4,8 %
4,3 %
+0,5
FI
—
—
—
—
2,4 %
1,1 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
2,0 %
1,3 %
1,0 %
0,6 %
0,7 %
0,7 %
1,1 %
1,1 %
1,5 %
1,4 %
1,3 %
1,8 %
-0,5

Största skillnader — Riksdag 2026

S29,1%24,9%+4,3pp
M21,7%18,4%+3,3pp
SD15,6%24,4%-8,8pp
V9,0%5,9%+3,1pp
KD6,6%10,7%-4,1pp
MP5,5%2,8%+2,8pp

Valdeltagande: Växjö 87,2% · Vetlanda 84,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad