Hoppa till innehållet

Vimmerby vs Ydre — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

VimmerbyYdre
28,6%
S
21,9%
18,6%
M
18,0%
22,1%
SD
21,7%
7,4%
C
12,6%
5,4%
V
3,5%
9,7%
KD
11,2%
3,3%
L
4,2%
3,3%
MP
5,2%
Valdeltagande 85,6%Valdeltagande 89,7%

Kommun 2026

VimmerbyYdre
30,7%
S
22,5%
19,0%
M
23,6%
14,7%
SD
12,7%
15,2%
C
31,5%
7,5%
V
4,2%
10,0%
KD
3,8%
0,5%
L
0,6%
2,3%
MP
0,9%
Valdeltagande 83,2%Valdeltagande 86,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Vimmerby, den ljusare undre är Ydre. Skillnaden är Vimmerby minus Ydre i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
39,5 %
30,8 %
35,6 %
28,1 %
36,3 %
29,1 %
30,4 %
22,9 %
30,4 %
25,9 %
28,6 %
21,9 %
+6,7
M
18,6 %
20,3 %
25,6 %
25,6 %
18,9 %
17,6 %
16,3 %
15,8 %
17,8 %
16,2 %
18,6 %
18,0 %
+0,5
SD
3,0 %
2,5 %
6,3 %
5,8 %
15,5 %
14,3 %
20,3 %
20,5 %
24,9 %
24,5 %
22,1 %
21,7 %
+0,4
C
17,2 %
19,0 %
12,4 %
16,0 %
11,6 %
16,4 %
13,5 %
14,9 %
8,1 %
11,2 %
7,4 %
12,6 %
-5,2
KD
8,3 %
14,4 %
6,3 %
11,3 %
5,0 %
9,7 %
8,3 %
12,4 %
7,8 %
10,8 %
9,7 %
11,2 %
-1,5
V
4,1 %
3,6 %
4,2 %
2,9 %
4,4 %
3,2 %
5,6 %
5,5 %
4,6 %
2,9 %
5,4 %
3,5 %
+1,9
MP
3,5 %
3,8 %
4,6 %
4,9 %
3,9 %
4,3 %
2,3 %
3,0 %
3,0 %
4,0 %
3,3 %
5,2 %
-1,9
L
4,1 %
4,3 %
3,9 %
5,1 %
2,3 %
3,4 %
2,0 %
3,6 %
1,8 %
3,3 %
3,3 %
4,2 %
-0,9
ÖVR
1,7 %
1,2 %
1,0 %
0,3 %
0,8 %
0,5 %
1,4 %
1,4 %
1,7 %
1,2 %
1,7 %
1,8 %
-0,1
FI
—
—
—
—
1,4 %
1,4 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S28,6%21,9%+6,7pp
C7,4%12,6%-5,2pp

Valdeltagande: Vimmerby 85,6% · Ydre 89,7%

Data: ValmyndighetenUppdaterad