Alingsås vs Lilla Edet — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
78
Trygghet
38
75
Ekonomi
48
24
Boende
23
51
Utbildning
15
75
Hälsa & vård
21
78
Livsmiljö
43
Nyckeltal
42 861 stInvånare14 398 st
32,84%Skatt inkl. region33,85%
43,2 årMedelålder42,4 år
30 300 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)14 700 kr/m²
699 per 100 000 invVåldsbrott929 per 100 000 inv
5,2%Ungdomsarbetslöshet6,6%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 950 000 kr
950 000 kr
3 900 000 kr
2 650 000 kr
2 050 000 kr
1 650 000 kr
Utbildning
219,7Meritvärde åk 9199,4
81,4%Behöriga till yrkesprogram76,3%
77,2%Behöriga till NV/teknik71,2%
87,3%Behöriga lärare77,6%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
88%Tillgång till sjukvård85%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,4%Inrikes flyttnetto-0,2%
+0,3%Befolkningstillväxt-0,3%
7,6VAB-dagar per förälder8,5
38,0Barn i idrott20,4
88,6%Inskrivna i förskola83,5%
13,7Barngruppsstorlek 1–3 år15,4
5,5Barn per anställd5,0
51,3%Behöriga förskollärare48,9%
Jobb & arbetsmarknad
85,4%Sysselsättningsgrad82,9%
412 000 krMedianinkomst399 100 kr
74,0Nöjdhet med företagsklimat78,8
45%Invånare som pendlar65%
Trygghet
58Kommunindex för trygghet39
22,0%Känner sig otrygga kvällstid25,0%
6,1%Brottsoro påverkar livskvalitet6,5%
9,9%Anmälda brott per invånare9,5%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt97%
72%Nöjdhet idrott & friluftsliv50%
1,2 kmAvstånd till skyddad natur2,4 km
84%Skötsel av naturområden70%
Kultur & fritid
62%Kultur- och nöjesliv42%
1 083 krKultursatsning1 318 kr
82%Bibliotek & kulturfrämjande70%
15,4%Elever i kulturskola10,4%
Klimat
1656 hSoltimmar/år1666 h
852 mmRegn/år923 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 876 krSkola & förskola33 211 kr
15 060 krÄldreomsorg13 947 kr
9 773 krFunktionsnedsättning & LSS8 289 kr
6 493 krInfrastruktur & miljö5 365 kr
4 893 krIndivid & familjeomsorg5 740 kr
2 918 krKultur & fritid2 955 kr
870 krPolitisk verksamhet569 kr
281 krÖvrig verksamhet599 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
305 MkrTotal investering105 Mkr
6 MkrByggnader & mark24 Mkr
83 MkrMaskiner & inventarier26 Mkr
198 MkrEntrepr. & konsulter55 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 43% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 53% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S27,1%26,0%
M18,5%15,9%
SD16,9%30,6%
C7,8%5,3%
V6,9%7,1%
KD8,2%6,7%
L5,8%3,5%
MP7,2%3,1%
S27,1%
SD16,9%87,8%Deltagart82,5%
Kommunval 2026
S27,3%21,2%
M20,8%11,7%
SD13,1%29,7%
C8,9%20,4%
V9,1%7,5%
KD8,9%6,1%
L4,2%1,0%
MP6,9%2,1%
S27,3%
SD13,1%86,5%Deltagart79,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,7-2,8
M+0,5+2,7
SD-2,2-4,7
C+0,8+0,4
V+0,4+1,3
KD+0,9+1,2
L+0,7+1,0
MP+1,4+0,9
S-2,7-2,8
SD-2,2-4,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

